ДМИТРО ГАВРИШ (1925–2004) – ВІДОМИЙ МАЙСТЕР  ХУДОЖНЬОГО РІЗЬБЛЕННЯ ТА ІНКРУСТАЦІЇ ПО ДЕРЕВУ

ДМИТРО ГАВРИШ (1925–2004) – ВІДОМИЙ МАЙСТЕР ХУДОЖНЬОГО РІЗЬБЛЕННЯ ТА ІНКРУСТАЦІЇ ПО ДЕРЕВУ

Серед майстрів Гуцульщини широко відоме ім’я талановитого майстра художнього різьблення по дереву і педагога, члена Національної спілки художників України (1960) Дмитра Васильовича Гавриша.

Народився Дмитро Гавриш 18 жовтня 1925 р. в м. Косові тодішньої Станіславської, а тепер Івано-Франківської області. Батьки були простими гуцулами і займалися художніми ремеслами, як і більшість родин у цьому регіоні. Хлопець ріс і виховувався в середовищі талановитих умільців. Мистецькі здібності Дмитро проявив ще в дитячі роки.

Дмитро Гавриш став одним з перших випускників різьбярського відділу Косівського промислового училища (нині Косівський інститут прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв).

Навчався мистецтва різьблення у видатного майстра Володимира Гуза та брата Володимира Гавриша.

З 1945 р. по 1959 р. працював у різьбярському цеху Косівської художньої артілі «Гуцульщина».

У 1959 р. в Косові було організовано художньо-виробничі майстерні Художнього фонду України куди запросили кращих майстрів із Гуцульщини. Відомий різьбяр, організатор майстерні Володимир Гуз запропонував Дмитру Гавришу стати членом цього колективу. З 1959 р. по 1973 р. Дмитро Васильович працював різьбярем у Косівських художньо-виробничих майстернях.

У 1960 р. разом із різьбярами Косівщини Дмитра Гавриша прийняли в члени Спілки художників України.

З 1973 р. по 1992 р. Дмитро Васильович працював творчим майстром з художнього оброблення дерева на Тернопільському художньо-виробничому комбінаті.

Виробничу діяльність самобутній майстер поєднував з творчою працею, брав участь у художніх виставках. Починаючи з 1947 р. він був незмінним учасником обласних, всеукраїнських та зарубіжних мистецьких виставок. Його роботи експонували у Брюсселі (1958), Відні (1958), Нью-Йорку (1959), Дамаску (1962) та на персональних виставках.

У творчому доробку талановитого різьбяра багато виробів декоративного та ужиткового призначення, які вражають оригінальним мистецьким вирішенням композиції та високою майстерністю виконання. Серед робіт – альбоми, баклаги, вази, рахви, скриньки, топірці, ювілейні книги. Дмитро Гавриш оздобив кілька об’єктів на Тернопільщині, кімнати урочистих подій, дитячі інтернати, іконостаси для церков.

Його творам притаманна гармонія форм, краса орнаментів, оздоблення «сухим», або «чистим» різьбленням з інкрустацією перламутром, різнокольоровим бісером, деревом та «жируванням» металом, застосовування характерних мотивів гуцульської орнаментики – «кривульок», «пасочків», «колосків». Стилю його роботи властиве глибоке розуміння властивостей матеріалу, тонке, органічне узгодження декоративних мотивів з формою предметів, їх призначенням.

Творчі роботи Дмитра Гавриша зберігаються у Національному музеї українського народного мистецтва у Києві, Музеї етнографії та художнього промислу у Львові, Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського у Коломиї, музеях Дніпра, Івано-Франківська, Тернополя, Запоріжжя.

У колекції Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» зберігається 1 робота митця – це «Скринька» (1959).

25 липня 2004 р. Дмитро Васильович Гавриш відійшов у вічність, похований у м. Тернополі. Вдячна пам'ять і пошанування Майстру, який протягом усього життя сумлінно служив високому мистецтву і людям.

Використані матеріали за посиланням:

  1. Гавриш Дмитро Васильович / Т. О. Удіна, І. М. Дуда // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол.: І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-28061
  2. Дуда. І. Гавриш Дмитро Васильович // Тернопільський енциклопедичний словник: у 4 томах / редкол.: Г. Яворський та ін.  – Тернопіль, 2004.  – Том 1 :А – Й.  – С. 319.

Молодший науковий співробітник НДВ «Музей Заповіту Т. Г. Шевченка»                                                             Світлана Пригонюк