Школа з с. Велика Каратуль Переяслав-Хмельницького р-ну Київської обл.

Школа однокласна з 3-річним терміном навчання. У кінці ХІХ – на поч. ХХ ст. церковнопарафіяльні школи були домінуючим типом у системі навчальних закладів. Вони утримувалися на кошти населення, на добровільні пожертвування та дотації з державного банку.

Споруда шестикамерна: 2 коридори, двокімнатна квартира вчителя, класна кімната, невелика кімната для кафедри вчителя. Стіни зрубної конструкції з тесаних соснових плах, на цегляному фундаменті з високим цоколем. Підлога дощана, на дубових лагах, в шпунт. Споруда зовні обшита горизонтально шалівкою, пофарбована олійною фарбою. Дах 4-схилий, покритий бляхою. Будівля на два входи із ґанками та східцями, освітлювалася 16 вікнами, має 3 груби і 2 бовдури.

Збудована в с. Велика Каратуль Переяслав-Хмельницького р-ну Київської обл. за типовим земським проектом місцевими майстрами у 1904 р. Демонтована, перевезена, реставрована на території Музею у 1967–1968 рр.

Церковнопарафіяльна школа є експозиційним об’єктом Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини. У пам’ятці відтворено типовий інтер’єр церковнопарафіяльної школи Полтавщини поч. ХХ ст. У коридорі – розклад уроків, вішалки для верхнього одягу, дерев’яні відра, лава. У класній кімнаті на партах прописи, грифельні дошки, підручники, обкладинки для зошитів, чорнильниці. На учительському столі – шкільне приладдя, яким користувався учитель: шкільний дзвінок, чорнильниця, лінійки, указка, «квадрати». Поруч – трикутний кутовий столик для уроку Закону Божого, фрагменти облачення священика. У правому кутку – ікона Матері Божої, на стінах ікони Бориса і Гліба, Петра і Павла, Симеона Богоприїмця. Музичні інструменти, пісенники, методична література з церковного співу розповідають про важливе значення цього предмета. В інтер’єрі класу – етажерка та шафка для книг та зошитів. На стінах – портрети російських письменників.

Пам’ятка неодноразово була задіяна під час зйомок художніх і науково-популярних фільмів.

Джерела та література:

  1. Михайло Іванович Сікорський: творець історії й хранитель часу: [колект. монографія, присвяч. 90-річчю з дня народження М.І. Сікорського] / НІЕЗ «Переяслав»; упоряд. О.М. Жам; збір. матеріал. Н.Г. Ткаченко. – Переяслав-Хмельницький: СКД, 2013. – С. 98
  2. Паспорт об’єкта культурної спадщини Школа з с. Велика Каратуль Переяслав-Хмельницького р-ну Київської обл. Переяслав-Хмельницький, 2013 р. – С. 2-12.