Музеї

Музей історії бджільництва Середньої Наддніпрянщини

Категорія: Про музеї Створено: Четвер, 06 серпня 2015, 11:44

До складу музею-садиби історії розвитку бджільництва, відкритого у 1982 році, входять хата, омшаник – зимівник для бджіл, комора, велика колекція вуликів-дуплянок. При вході до музею можна побачити скульптуру святого Зосими – покровителя бджільництва. Житлово-господарський комплекс відтворює побут та працю сім’ї пасічників кінця XIX - початку XХ ст. і висвітлює основні періоди розвитку бджільництва з найдавніших часів до сьогодення (хаотичний, бортницький та раціональний – рамково-вуличний), які відрізнялись між собою конструкціями вуликів, прийомами та методами догляду за бджолами.

Експонуються вулики різних типів, інструменти та знаряддя праці пасічника, які використовувались для догляду за бджолами, добування меду та переробки воску (бджолині рамки, рійниці, медогонки, липівки, преси різних конструкцій, вальці тощо).

Окремий розділ музею присвячений видатному українському вченому-бджоляру, основоположнику раціонального рамкового бджільництва Петру Івановичу Прокоповичу (1775 – 1850), який винайшов розбірний рамковий вулик. В експозиції представлені втулкові вулики із його пасіки.

Інтер’єр житлової кімнати – традиційний, святковий. В експозиції – портрет господаря та світлини сім’ї Ф.К. Хвостика спадкового пасічника із с. Помоклі Переяслав-Хмельницького району, сини якого передали хату в дар заповіднику для створення музею. Поруч у рамці – оригінальне свідоцтво про закінчення курсів пасічників у Переяславі у 1916 році, видане на ім’я Яковенко Марії, яке свідчить, що бджільництвом, поряд із чоловіками, часто займалися жінки.