Меморіальний музей Г.С.Сковороди

Меморіальний музей Г.С.Сковороди

У центрі міста розташувались споруди Вознесенського монастиря, поруч - зведений у стилі українського бароко колегіум. Тут у 1750-1751 рр. читав лекції з піїтики великий український філософ-гуманіст, просвітитель і видатний поет Григорій Савич Сковорода. В 1972 році, коли відзначалось 250-річчя від дня його народження, за рішенням уряду України в цьому приміщенні створено меморіальний музей.

Експонати, що постають перед відвідувачами (меблі, книги, астрономічний глобус, ікони, старовинні музичні інструменти), відтворюють атмосферу, в якій жив і творив Г.С. Сковорода.

У первісному вигляді відтворено обстановку класу піїтики: столи і лави, класна дошка, на стіні - ікони, вішалка з одягом студентів, на столах - книги, а за кафедрою - скульптурне зображення Г.С. Сковороди.

В одному із залів відтворена обстановка кімнати вчителя - тверде ліжко, шафи з книгами, секретер XVIII ст., предмети домашнього вжитку (дерев’яні ложки, глиняні миски та глечики) переносять в атмосферу тієї епохи.

Г.С. Сковорода був обдарованим музикантом. В експозиції можна побачити музичні інструменти VIII ст. - скрипку, сопілку, бандуру, цимбали, ліру, якими досконало володів поет. В одній з кімнат відтворено інтер’єр бібліотеки колегіуму. Тут збережено книги, до яких філософ раз по раз звертався, вивчав, робив виписки. Тут твори Прокоповича й Ломоносова, Горація й Плутарха, Марка Аврелія й Руссо.

Образотворчий відділ теж досить цікавий. У музеї представлені портрет Г.С. Сковороди роботи невідомого художника XVIII ст., рідкісні народні картини - "Цимбаліст", "Біля хати". З творів сучасної доби - скульптурні портрети І. Кавалерідзе, Г. Кальченко, декоративні розписи М. Буряк, присвячені філософу і поету, - "Мудрець і природа", "Сковорода серед народу" та ін.