Музеї

Музей "Заповіту" Т. Г. Шевченка

Категорія: Про музеї Створено: П'ятниця, 01 серпня 2014, 04:09

Музей "Заповіту" Т.Г. Шевченка було відкрито 18 квітня 2008 року в колишньому будинку щирого друга поета, переяславського лікаря А.О.Козачковського. Саме в цьому будинку в ніч на 25 грудня 1845 року Т.Г.Шевченком був написаний безсмертний «Заповіт».

Експозиція музею в хронологічній послідовності розкриває історію нашого краю козацького періоду через призму її розуміння Т.Шевченком, розповідає про перебування поета на Переяславщині.

Перші чотири зали, об’єднані темою "Переяслав історичний", знайомлять відвідувачів із звитяжними лицарями, козацькими повстаннями та їх ватажками, подіями Національно-визвольної війни українського народу 1648-1657 рр. В експозиції представлено колекцію української, польської, російської зброї XVII-XVIII ст., козацькі люльки, порохівниці, народну картину "Козак Мамай" XVII ст., унікальний портрет Богдана Хмельницького роботи невідомого художника XVII ст., козацькі клейноди XVII ст.

Наступні чотири зали експозиції - меморіальні кімнати: вітальня, гостьова, в котрій зупинявся Т.Г.Шевченко, бібліотека та кабінет лікаря А.О.Козачковського - відтворюють інтер’єри першої половини XIX ст., що допомагає передати дух тієї епохи, наблизитися до обстановки, в якій жив і творив поет влітку та восени 1845 року.

Три літературно-художні зали розповідають про навчання Тараса в Петербурзькій академії мистецтв, ранню творчість поета, його знайомство з багатьма переяславцями та особисто з господарем будинку, про "Переяславську осінь Кобзаря" - період справжнього творчого злету митця. Восени 1845 року у м. Переяслав і у с. В’юнищі Т.Г. Шевченко пише найкращі свої твори: "Наймичка", "Кавказ", "І мертвим, і живим...", "Холодний яр", "Давидові псалми", "Маленькій Мар’яні", "Минають дні, минають ночі", "Три літа". Основні думки цих шедеврів української поезії завжди сучасні та актуальні.