Музеї

11 ВЕРЕСНЯ – УСІКНОВЕННЯ ГЛАВИ ІОАННА ПРЕДТЕЧІ. ІКОНИ «УСІКНОВЕННЯ» У ФОНДОВІЙ КОЛЕКЦІЇ НІЕЗ «ПЕРЕЯСЛАВ»

Категорія: Історичний календар. Обрядовість Створено: Вівторок, 11 вересня 2018, 15:41

Усікновення глави Іоанна Предтечі – свято, котре Православна Церква відзначає 11 вересня (29 серпня за ст. ст.). Свята Церква шанує Іоанна Предтечу вище всіх святих після Богоматері. Священне передання зберегло деякі подробиці мученицької кончини Предтечі Господнього, яка відбулася у 32 р. по Р.Х.

Після смерті Ірода Великого римляни розділили територію Палестини на 4 частини і в кожній частині поставили свого правителя. Ірод Антипа отримав від імператора Августа у правління Галілею. У нього була законна дружина, донька аравійського царя Арефи. Але Ірод жив з Іродіадою, дружиною свого брата. Пророк Іоанн неодноразово викривав його, але цар не смів заподіяти йому зла, тому що шанував Іоанна Хрестителя як пророка і боявся народного гніву. Все ж святий Іоанн Хреститель був заарештований.

У день свого народження Ірод влаштував пишне свято, на котрому перед гостями танцювала Саломея, донька Іродіади. Її танець так сподобався Іродові, що він поклявся перед гостями дати їй все, чого б вона не попросила. Саломея пішла до матері за порадою, і Іродіада навчила її просити голову святого Іоанна Хрестителя. Ірод засмутився, але не міг порушити необережної клятви. Іоаннові Предтечі відрубали голову і віддали Саломеї.

За переданням, голова продовжила викривати Ірода та Іродіаду. Іродіада сколола язик голови голками і закопала в «нечистому місці». Але Іоанна, дружина царського домоправителя Хузи, таємно перепохована голову на Єлеонській горі, в одному з царських маєтків, а тіло окремо поховали учні Предтечі.

Трагічна доля чекала на тих, хто вирішив згубити пророка. Саломея переходила взимку ріку і провалилася під лід так, що голова її знаходилася зверху, а тіло під кригою. Вона висіла так доти, поки гострі крижини не перерізали їй шию. Голову Саломеї принесли Іроду та Іродіаді, як колись їй – голову Іоанна Хрестителя. Тіло так і не знайшли.

Аравійський цар Арефа, вирішивши помститись за безчестя своєї доньки, пішов війною на Ірода і переміг його. Римський імператор Калігула вислав Ірода разом і Іродіадою в ув’язнення в Галлію, а потім в Іспанію, де вони й загинули (їх засипало землею).

У пам’ять усікновення глави святого Іоанна Хрестителя Церквою встановлене свято і суворий піст.

У фондовому зібранні НІЕЗ «Переяслав» знаходяться ікони «Усікновення голови св. Іоанна Предтечі».

 І-136 КН-5375.  На таці, котра стоїть на столі – голова Іоанна Предтечі. Вгорі червона завіса, тло – коричневе. Ікона з церкви с. Лебедин Бориспільського р-ну, кін. ХІХ – поч. ХХ ст.

І-273 КН-14764.  На столі, на овальному блюді, обличчям вправо лежить голова Іоанна Предтечі. Фон рожево-сірий, зліва – зелена запона. С. Лящівка Чорнобаївського р-ну Черкаської обл., поч. ХХ ст.

View the embedded image gallery online at:
http://niez.com.ua/museums/%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD/%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD/%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD/1466-11-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD#sigProId7d542686d1