ЦЕРКВА СВЯТОГО ГЕОРГІЯ

Перегляди: 1581

Збудована у 1768 році з дерева за кошти сільської громади у с. Андруші Переяславського повіту Полтавської губернії (неподалік від Переяслава). Побудована у зруб, складений з щільно припасованих дубових тесаних колод. Установлена на масивних дубових підвалинах. Цоколь складений з цегли та кам’яних брил. Підлога на дубових лагах, дощана.

З 30-х років XX ст. до 1947 р. споруда використовувалась як зерносховище, потім як клуб. У 1947 р. громада облаштувала церкву і відновила богослужіння у святкові дні. Ікони, які вдалося врятувати, прихожани повернули до церкви. У 1968-1970 рр. у зв’язку із затопленням території с. Андруші та навколишніх сіл водами річки Дніпра для будівництва Канівської гідроелектростанції церкву було перевезено і встановлено на території Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини.

Церква двопристольна. Головний престол був освячений на честь Святого Георгія Побідоносця, другий – Різдва Богородиці. Первісно стіни церкви були пофарбовані фарбою білого кольору, а з середини оздоблені розписами із зображенням ангелів та святих. Дах пофарбований зеленим кольором. Після перенесення церкви до музею розписи були пошкоджені, стіни пофарбували олійною фарбою блакитного кольору.

На даний час в церкві знаходиться експозиція, де представлено іконостас II пол. XIX ст. з церкви с. Ярешки Баришівського району Київської області, роботи народних майстрів.(фото 2) Прикрашений іконостас вишуканим різьбленням у вигляді виноградної лози. Бокові кіоти поч. XX ст. (с. Ярешки Баришівськнй район Київська область) роботи майстрів Києво-Печерської Лаври. Ікони XIX - поч. XX ст. роботи народних майстрів та іконописних майстерень Києво-Печерської Лаври. В інтер’єрі церкви начиння: аналой, тетрапод, образ Голгофи, панахидний столик, панікадило, підсвічники (с. Ярешки, кін. XIX ст.). Вишиті, ткані рушники (Середня Наддніпрянщина кін. ХІХ поч. ХХ ст.).

intererSvGeorg

У серпні 1845 р., перебуваючи в Переяславі, Т.Г. Шевченко приїздив у с. Андруші, де зробив два малюнки під одною назвою “Андруші”. На одному, з яких зобразив церкву св. Георгія.

У 1858 році церкву відремонтували і прибудували бічні рамена, міжрукавні прибудови, дзвіницю. Висота церкви 27,5 метрів, одноверха, хрещата в плані, з прибудованою із заходу дзвіницею. Загальна площа церкви – 221,35 кв.м., складається з дев’яти дільниць. Зовні церква горизонтально обшита шалівкою.

Вхід до церкви через троє дверей з ганками. Масивні прямокутні двері сягають висоти першого ярусу вікон. Двосхилі дахи ґанків із фронтонами підтримуються двома восьмигранними колонами.

Споруда храму освітлена рівномірно. Бабинець має два ряди вікон на вісім шибок, що розташовані на південь і північ: четверо вгорі і два внизу. У міжрукавних прибудовах - по два вікна на вісім шибок. Вікна у восьмериках високі на десять шибок, спарені. Над ґанками вони спарені у три ряди шибок, за формою – лучкові.

Оздоблення церкви надзвичайно скромне – накладні розети-хрести, пофарбовані жовтою фарбою розміщені по фризу всієї споруди, а також по фризу четверика дзвіниці та восьмериків нави, на стінах дзвіниці та по фронтонах. Ганки оздоблені прорізкою. В інтер’єрі бабинець на середині висоти зрубу переділено настилом хорів, які по площі займають половину площі бабинця. Чільний бік хорів – різьблена балюстрада. Південний і північний рукава та бабинець перекриті плоскою стелею з розетами-хрестами великих розмірів. На плафоні восьмипроменева зірка, з центру якої звисає панікадило.

Список літератури:

  1. Зубер С. Церква св. Георгія з села Андруші // Храми Переяславщини: історія, традиції, сучасність; стан збереження пам’яток. – Переяслав-Хмельницький, 2006 – С. 117.
  2. Клировая книжка Полтавской епархии на 1902 год. – Полтава, 1902.
  3. Набок Л. Актуальні питання вивчення та експонування традиційних культових споруд в етнографічному заповіднику «Переяслав» // Наукове видання. Проблеми охорони та дослідження етнографічної спадщини. Збірник статей. – Київ, 2005.
  4. Набок Л., Колибенко О. Православні храми Переяславщини: історія, дослідження, сучасність / Л.Набок, О.Колибенко. – К., 2007. – С. 117-118.
  5. Справочная клировая книга по Полтавской епархии на 1912 год. – Полтава, 1912.
  6. Шевченко Т. Вибране листування. 1854 // Повне зібрання творів у трьох томах / Т.Шевченко. – К., 1949. – Т.З.
  7. http://serg-klymenko.narod.ru/Other_World/Ukraine.Pereyaslav-Khmelnytskyi.htm
  8. http://www.niez-pereyaslav.com.ua/m-7/30