ДЕНЬ ВИШИВАНКИ: ІСТОРІЯ ТА ТРАДИЦІЇ

Категорія: Історичний календар. Події Створено: Понеділок, 14 травня 2018, 18:05

День вишиванки в Україні у 2018 році припадає на 17 травня. Це – всеукраїнське, а з 2014 року – міжнародне свято, покликане зберегти вишиту сорочку як матеріальну та духовну спадщину українського народу. Українська вишиванка є унікальним явищем в плеяді національного вбрання європейців, вона вирізняється різними техніками вишивки (понад 300), крою, орнаментів. Разом з тим, вишиванка є не тільки традиційною частиною гардеробу українців, а нашим національним символом – символом боротьби за незалежність, символом нескореності, незламності духу, символом надії та любові.

Вперше День вишиванки запропонувала відзначати студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету Леся Воронюк у 2006 році. Її надихнув знайомий, який постійно носив вишиванку. Того року у вишиванки вдяглися кілька студентів та викладачів Чернівецького університету, тепер це свято набуло міжнародних масштабів.

День вишиванки відзначається щороку у третій четвер травня. Дата поки що неофіційна, це відносно нове народне свято. Але масштаби поширення традиції носити вишиванку вражають: такого розмаїття вишиванок, як у третій четвер травня, ви не побачите ніде. У це свято українці одягаються у вишиванки та прогулюються своїми містами. Ця дата перевірена організаторами та обрана з кількох причин. По-перше, важливо, аби День вишиванки завжди проходив у будень, адже акція відбувається не заради вихідного чи параду, а покликана продемонструвати, що вишиванка – органічна складова життя та культури українців; по-друге, це весняні дні, на які не припадають передвеликодній піст і сам Великдень, тому можна влаштовувати народні гуляння і не суперечити релігійним принципам багатьох громадян; по-третє, це вже теплі дні, коли можна вийти на вулицю лише у вишиванці без верхнього одягу; по-четверте, цього дня не відзначають інших державних свят, тому саме на вишитій сорочці як на одній з вагомих складових української культури, історії та мистецтва можна сконцентрувати просвітницьку, виховну роботу. День вишиванки не має ніякого політичного підґрунтя, свято покликане популяризувати українську культуру і традиції.

Історія вишивки на теренах України налічує багато століть. Особливого ж значення вона набула в останні кілька століть. Переважно, вишивали дівчата. До весілля готували спеціальну скриню, у яку дівчина мала надбати свій посаг, серед якого українська сорочка займала особливе місце. За повір'ям, сорочку для немовляти мала вишити мати або бабуся. Під час тонкої роботи майстрині співали пісень і молилися. Вірили, що така сорочка стає оберегом. Сорочки для жінок пряли з конопель або льону. Вважалося, що ці рослини захищають майбутню матір і її ще не народжене дитя. У вишивці сакральне значення має все — від ниток, походження тканини до орнаменту, кількості стібків і кольору. Вишиванка вважається оберегом від усього лихого, що може статися в людському житті. Вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі. В Україні вишиванка теж символізує і родинну пам’ять, вірність та любов у сім’ї. Український народ намагається закодувати щастя, долю, життя та волю в орнаменті вишиванок.

Мода на вишиванки завжди була актуальна. Ще у 19-му столітті видатний український письменник, поет, публіцист, перекладач, учений, громадський і політичний діяч Іван Франко почав поєднувати вишиванку з європейським костюмом і започаткував своєрідну моду. Сучасники згадували: "Де б він не з'являвся, неодмінно привертав увагу своїм піджаком та вишиваною сорочкою поміж пишних комірців та краваток". Тож у кінці 19 століття про український традиційний одяг заговорила вся Європа, яку важко чимось здивувати. А у 1876 році Олена Пчілка видала альбом українських вишивок. Українські орнаменти зачарували тамтешніх модниць, а в самій Україні розпочалися перші наукові дослідження вишивки.

Зараз елементи української вишиванки використовують у своїх колекціях визнані у світі модельєри та модні доми – Жан-Поль Готьє, Джон Ґальяно, Gucci, Valentino, Dolce & Gabbana. У 2015-му році американський Vogue опублікував статтю, в якій назвав українську вишиванку одним з головних трендів сезону.

Сьогодні вишиті сорочки дуже популярні. Їх носять чоловіки, жінки, діти, літні люди в різних куточках країни. Всеукраїнський день вишиванки – чудовий привід вийти на вулицю в етнічному одязі та відчути народну єдність, долучившись до безсмертних традицій наших предків. Зі святом дорогі УКРАЇНЦІ!!!!

 

Завідувач НДС «Музей українського рушника»                                           Заїка Н.Л.