ГАННА ФЕДОСІЇВНА СОБАЧКО-ШОСТАК – САМОБУТНЯ ХУДОЖНИЦЯ З ПЕРЕЯСЛАВЩИНИ

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: Понеділок, 15 березня 2021, 16:09

Ганна Федосіївна Собачко-Шостак (1883-1965) – основоположниця декоративно-ужиткового мистецтва Київщини. Народилася в с. Скопці Переяславського повіту (нині Веселинівка Баришівського району).

Мала батьківщина Ганни Федосіївни здавна славилася килимарством, художнім тканням, вишивкою. Ще дівчиною-підлітком художниця малювала паперові рушнички для оздоби інтер’єру свого житла та хат односельців. Один із таких виробів майстрині зберігається в музейній колекції. Існує переказ, що свою роботу мала Ганна подарувала церкві, а через деякий час священник дав розпорядження перенести рушничок із нави до вівтаря, бо прихожани неуважно слухали відправу, адже їх увага була зайнята химерним орнаментом та майстерним виконанням.

У с. Скопці у 80–90-их рр. ХІХ ст. працювала ткацько-вишивальна школа та майстерня, відкрита поміщицею Є. Семиградовою. Керувала майстернею відома на той час художниця-прикладник Євгенія Прибильська. Саме тут, у цій майстерні почалося творче становлення Ганни Собачко-Шостак та її односельчанки, не менш відомої майстрині, Параски Власенко. Творчий шлях Ганни Федосіївни лежить від простої робітниці-ткалі до народної художниці з світовою славою – майстра народного мистецтва (1936 р.), члена Спілки художників СРСР (1939 р.).

Ранні роботи майстрині відрізняються світлим колоритом, згеометризованими формами рослинного орнаменту («Променисті квіти», «Самостійні квіти»). Глибоко самобутні твори Ганни Собачко-Шостак у 20-их рр. ХХ ст. експонувалися на міжнародних виставках у Берліні, Парижі. Останній період її творчості, що закінчився 1965 р., пов'язаний з роботою художниці на Павлово-Посадській фабриці по виготовленню хусток та шалей. Саме тому твори Г. Ф. Собачко-Шостак, виконані в середині ХХ ст., схожі на ті розписи, за якими набивали Павловські шалі: насичене тло, яскравий, густий орнамент, що майже заповнює площини («Подарунок квітів для пташки», «Мої любимі квіти»). У цей же період разом із матір’ю працював її син Іван Шостак. Його роботи логічно та органічно продовжують творчість Г. Собачко-Шостак, вбираючи найкращі традиції з її мистецької спадщини («Торжество», «Космічні квіти»).

Твори цих неординарних талановитих митців виставлені для огляду в музеях Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав», тож запрошуємо ознайомитись із цими унікальними мистецькими творами.

Завідувач НДС "Музей кобзарства"                                                                      Світлана Тетеря