12 листопада – день народження Осипа Максимовича Бодянського

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: Четвер, 12 листопада 2020, 12:32

 

«Не розумію, як можна не бути національним у наш час…»

Бодянський О. М.

Любов до батьківщини, інтерес до українського фольклору Осип Максимович Бодянський проніс крізь усе своє життя. О. М. Бодянський (літературний псевдонім Ісько Материнка, І. Мастак та ін.) народився 12 листопада 1808 р. у м. Варва (нині смт. Варва Чернігівської області). Його батько був священником. Середню освіту Осип здобув у Полтавській семінарії, що знаходилася у м. Переяславі. В даному навчальному закладі освоїв різні іноземні мови (всього знав 14), серед них сербську. Велике враження на юнака справив збірник сербських пісень Вука Караджича, під впливом якого він почав збирати українські пісні. Після закінчення семінарського курсу 1831 р. вступив до Московського університету, де закінчив курс по словесному відділенню філософського факультету. У журналі «Московський спостерігач» у 1831 р. (у № 15-16) з'являються перші друковані праці О. Бодянського.

Осип Максимович багато зробив для збереження української культури. Він зібрав близько 8 тисяч українських пісень. Як результат, 1835 р. О. Бодянський публікує дві збірки, присвячені українському фольклору: «Малоросійські вірші» (під псевдонімом Бода-Варвинець) і збірник українських народних казок у власному поетичному перекладі (під псевдонімом Запорожця Іська Материнки). У цьому ж році О. Бодянський залишив заняття художньою літературою і сконцентрувався виключно на наукових працях.

Впродовж 1835-1837 рр. він викладав латину та історію в 2-ій Московській гімназії. Захистивши магістерську дисертацію «Про народну поезію слов'янських племен», він став 1837 р. першим у Росії магістром словесних наук (слов'янських наріч). Дисертація була перекладена чеською, сербською, німецькою та італійською мовами. З 1837 р. він став членом Московського товариства історії та старожитностей.

У 1837 р. О.М. Бодянський увів до наукового обігу Пересопницьке Євангеліє – один із перших українських перекладів канонічного тексту Євангелія. Дорогою закордон Осип Максимович спинився у Переяславській духовній семінарії, де свого часу навчався. Тут, у семінарській бібліотеці, увагу науковця привернув вишукано оздоблений манускрипт. З підпису на сторінках пам’ятки О. Бодянський дізнався, що книгу привіз до Переяслава гетьман Іван Мазепа. Уже з Праги вчений надіслав короткий опис пам’ятки до «Журнала Министерства народного просвещения»: ця публікація стала першим друкованим словом про Пересопницьке Євангеліє.

У 1844 р. О. Бодянський познайомився з Тарасом Шевченком. У подальшому Осип Максимович підтримував Тараса Григоровича і високо цінував його творчість. У 1854 р. О. Бодянський став членом-кореспондентом Петербурзької Академії наук.

Помер Осип Максимович у м. Москві, 18 вересня 1877 р., похований на території некрополя Новодівичого московського жіночого монастиря.

 

Старший науковий співробітник НДВ «Меморіальний музей Г.С. Сковороди»                                                 І.В. Більченко