СУЧАСНИЙ «КОБЗАР» – ВОЛОДИМИР КУШПЕТ

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: Неділя, 05 квітня 2020, 13:42
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

Кушпет Володимир Григорович – один із досвідчених музикознавців сьогодення, в царині українських традиційних музичних інструментів.

Він серед тих не багаточисельних подвижників популяризації традиційної музики, який не лише грає на давніх музичних інструментах, але являється прекрасним педагогом, дослідником цієї тематики.

Володимир Кушпет пише і видає унікальні книги, це насамперед  Самовчитель гри на старосвітських музичних інструментах: кобза Остапа Вересая, бандура Георгія Ткаченка, торбан Франца Відорта. Велике дослідження, здійснив Кушпет В. Г. в якому зібрані всі існуючі дані про віковічну традицію незрячих мандрівних співаків. Це книга – Старцівство: мандрівні співці-музиканти в Україні (XIX – поч. XX ст.): Наукове видання. У 2016 році ним було представлене цінне видання для практикуючих музикантів на традиційних українських інструментах. Це – Школа реконструкції виконавської традиції: ліра, кобза, торбан, бандура, спів. І-VIIIч. 2016 р.

Володимир Григорович Кушпет – син військовослужбовця. Народився в м. Вязьма, Смоленської обл. – 6 квітня 1948 р. Дитинство і навчання проходило в різних містечках, де служив батько. Тому не було можливості навчатися музиці, тим більше, що домашні йому сказали – у нього не має ніяких даних. Коли батько вийшов у відставку, вони приїхали в рідну Полтаву і в школі вчителька яка організовувала хор сказала йому, що у нього гарні вокальні і музичні здібності. З того часу він на все життя зв’язав свою долю з музикою. І не просто з музикою, а з бандурою. Звісно було навчання по класу бандури ( В. Лапшина) в Київському музичному училищі імені Глієра. А в 1971 р. він закінчує Київську державну консерваторію (клас бандури С.Баштана).

В. Г. Кушпет від природи має глибокий баритональний тембр голосу. Він майстерно оволодів грою окрім, звісно академічної бандури і, на старосвітських музичних інструментах: на вересаєвській кобзі, колісній лірі, торбані та старосвітській бандурі.

Свого часу в Україні був заснований і багато років її прославляв своєю неповторною творчістю – ВІА «Кобза». Володимир Кушпет в більшій мірі був одним із артистів-засновників цього відомого колективу. Завдячуючи йому в колектив був запрошений соліст Валерій Вітер, композитор Олександр Зуєв. ВІА «Кобза» мав шалену популярність.

Коли ансамбль припинив свою активну творчу діяльність Володимир Григорович ще певний час займався естрадною діяльністю з різними творчими колективами.

В 1989 році на шляху В. Г. Кушпет зустрівся  Б. Горбатюк. Це був період створення  школи кобзарського мистецтва в Стрітівці. І Б. Горбатюк був в числі тих подвижників, які поставили за ціль навчати молодих хлопців грати на бандурах і співати.

В. Г. Кушпет створив методику викладання і навчання молодих хлопців співогри на академічній бандурі. Також паралельно, факультативно він навчав їх гри на колісній лірі, вересаєвській кобзі, старосвітській бандурі і на торбані (панській бандурі).

Серед його багаточисельних учнів – лауреати міжнародних та національних конкурсів ( М. Плекан, Т. Шушайло, О. Гусь, і випускник Переяславської школи Кобзарства – С. Захарець та ін.).

В. Г. Кушпет знаходиться постійно на вістрі стану проблеми української традиційної культури. Тому свого часу проводив цикли радіопередач «Думки уголос». Він не полишає постійні музичні вправи, завжди грає на кобзі, бандурі, лірі та торбані.

В. Кушпет є в складі братчиків Київського кобзарського цеху.

Випустив аудіокасету «Воскреслі мелодії України», компакт-диск «Виконавська традиція співців-музик ХVIII – початку ХХ ст. Кобза. Бандура. Торбан. Ліра» (2002).

Сьогодні він викладач Стрітівського педагогічного коледжу кобзарського мистецтва.

Автор багатьох публікацій та видань про кобзарство й кобзарські музичні інструменти.

Його побратими, колеги знаючи його відданість справі відродження української традиційної музики стверджують, що завдячуючи в більшій мірі йому, ще тримається Стрітівський педагогічний коледж кобзарського мистецтва, який має такий високий статус і таких прекрасних учнів.

Музей кобзарства свого часу мав прекрасну можливість зустрічати маестро з його учнями в своїх стінах. Це була прекрасна 2-х годинна музична імпреза з представленням гри на давніх традиційних музичних інструментах учнів великого вчителя і самого майстра. Цю зустріч можна переглянути за посиланням: /https://www.youtube.com/watch?v=tG0yVqBwZXY

https://www.youtube.com/watch?v=w1iZYHAkglU

https://www.youtube.com/watch?v=dk9AtJ76YBw

https://www.youtube.com/watch?v=zUwcuH2ooBY  /

 

Молодший науковий співробітник НДС «Музей кобзарства»                                    Наталія Костюк

(Фотосвітлини представлені з відкритих інтернет ресурсів)