2 березня день народження класика єврейської літератури Шолом-Алейхема

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: Понеділок, 02 березня 2020, 17:37

Видатний єврейський народний письменник народився 2 березня 1859 року (18 лютого за старим стилем) у місті Переяславі Полтавської губернії, в заможній родині торговця та орендара. За всіма офіційними біографіями, зокрема написаними самим Шолом-Алейхемом, саме цю дату вважають днем народження письменника. Та начальником відділу використання інформації документів Державного архіву Київської області, кандидатом історичних наук О. Бєлою було виявлено у документах архівного фонду «Переяславська міська дума» посімейний список міщан-євреїв м. Переяслава, складений у 1874 р. для реєстрації всіх чоловіків до призову на військову службу, у зв’язку із проведеною воєнною реформою. У списку під порядковим номером 268 знайдено сім’ю Рабиновича Нохима Вольфовича, що складалась із 20 осіб, зокрема – голови родини та шістьох його синів – Елі, Герша, Шуліма, Абеля, Вольки та Берка. Через те, що брати Еля і Герш на січень 1874 р. мали дружин, то основним кандидатом на виконання військової повинності був третій син Нохима Рабиновича 16-річний Шулім. З цього приводу навпроти імені стояв запис: за метрикою народився 18.02.1858 р. (за новим стилем 02.03.1858).[1] Іноді батьки або родичі хлопчиків іудеїв, щоб не відправляти їх до армії зверталися до рабинів, які і вносили зміни до метрик, зменшуючи вік призовника. Мабуть таке відбулося і з Шолом-Алейхемом. В метриці йому змінили ім’я та по батькові, на рік зменшивши вік. Далі і сам письменник, не призваний до армії за станом здоров’я і його біографи використовували виправлені відомості як в даті народження 18.02.1859 р. (за новим стилем 02.03.1859) так і в імені та по батькові Шолом Нохумович.

Ранні дитячі роки письменника пройшли в містечку Вороньків Переяславського повіту (нині с.Вороньків Бориспільського р-ну). Доля не була ласкавою з родиною Рабиновичів. Батько несподівано збанкрутував, і це змусило їх повернутися до Переяслава в пошуках кращої долі. Та саме в Переяславі на родину чекало велике горе, від холери померла мама письменника – Хає Естер. Батько не в силах утримувати заїжджий двір, виховувати семеро дітей одружується вдруге. Першою літературною спробою Соломона був словничок лайок та прокльонів мачухи, записані в алфавітному порядку, який пізніше назве «Мачушин лексикон».

Навчався хлопець у хедері - єврейській початковій школі, учитель якої не знав навіть російської (що вже казати про українську!) мови. Але інтереси Шолома виявилися ширші: під впливом єврейської просвітницької літератури займався і загальною самоосвітою. З 1873 р. навчався в Переяславському повітовому училищі, яке закінчив в 1876 р. з відзнакою. З 17 років працював домашнім учителем на Полтавщині у єврейського магната – орендара Елімелеха Лоєва. У 1880-1882 р.р. був громадським рабином у Лубнах. Довелося письменнику жити і працювати також у Корсуні, Білій Церкві, Одесі, а найбільше у Києві. Шолом Рабинович був одружений зі своєю колишньою ученицею Ольгою Лоєвою, батько якої за кохання до доньки, свого часу вигнав з дому приватного вчителя.

Навчався хлопець у хедері - єврейській початковій школі, учитель якої не знав навіть російської (що вже казати про українську!) мови. Але інтереси Шолома виявилися ширші: під впливом єврейської просвітницької літератури займався і загальною самоосвітою. З 1873 р. навчався в Переяславському повітовому училищі, яке закінчив в 1876 р. з відзнакою. З 17 років працював домашнім учителем на Полтавщині у єврейського магната – орендара Елімелеха Лоєва. У 1880-1882 р.р. був громадським рабином у Лубнах. Довелося письменнику жити і працювати також у Корсуні, Білій Церкві, Одесі, а найбільше у Києві. Після єврейського погрому в Києві у жовтні 1905 року письменник тимчасово виїхав за кордон. У 1908 році Шолом-Алейхем повертається на батьківщину, але через туберкульоз, за рекомендацією лікарів, змушений знову поїхати. Наприкінці життя доля зле посміялася над гумористом: коли почалася Перша світова війна, він перебував на курорті, звідки його вислали як підданого Росії. Повернутися додому, знову таки через воєнні дії, письменник не зміг. Тоді він вдруге поїхав до Америки. Найбільше, чого бажав Шолом-Алейхем, по закінченню війни з першим же пароплавом повернутися на батьківщину. Останнім побажанням письменника було прохання поховати його в Києві, поряд з батьком…

Помер славний син єврейського народу 13 травня 1916 року в Нью-Йорку, де й похований на Бруклінському кладовищі.

Шолом-Алейхем написав десять романів, двадцять п'єс, сотні повістей та оповідань, багато статей. Твори письменника перекладені на десятки мов світу. 3 нагоди 120-літнього ювілею нашого земляка в Переславі – Хмельницькому створено перший у Європі музей Шолом-Алейхема, який був відкритий 10 вересня 1978 р.

  1.  ДАКО, Ф-534, оп. 3, спр. 5, арк. 145 зв.-146, № 268 у списку міщан-євреїв м. Переяслава.

 

Старший науковий співробітник

Музею класика єврейської літератури Шолом-Алейхема                                                   Л. І. Гладун