Пропагував революційні та самостійницькі ідеї задля народного добра

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: Понеділок, 23 вересня 2019, 11:12
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

17 вересня минає 155 років від дня народження українського письменника, громадського діяча Михайла Коцюбинського (1864–1913). Класик української літератури народився у Вінниці. Був високоосвіченою людиною: багато читав, знав дев`ять мов, мав глибокі знання з історії, фольклору, природничих наук. Після закінчення Шаргородського училища М. Коцюбинський поїхав у Кам`янець-Подільський і  вступив до семінарії, але через важкі матеріальні умови сім`ї вчитися не мав змоги. Тут Коцюбинський зійшовся з подільськими народовольцями, учасниками нелегальних зборів у зв’язку з роковинами вбивства царя Олександра ІІ.

У 1898 році М. Коцюбинський поїхав до Чернігова, де розгорнув велику літературну і громадську діяльність. У листах до своїх друзів у Галичину М. Коцюбинський про революцію 1905 року повідомив, що в Росії наближається «загальне повстання, яке змете весь старий політичний лад, що всі національності скупчують свої сили, щоб звалити спільного ворога», тобто самодержавство. Після поразки революції М. Коцюбинський залишився вірним своїм ідеалам. У цей час він написав низку творів: «Коні не винні», «Сміх» тощо, у яких висміяв зрадників революції, їхню ганебну поведінку, показав криваві розправи царизму з тими, хто йде проти системи, та закликав народ до боротьби за нове життя. Навесні 1913 року Михайла Коцюбинського не стало. Поховали письменника на Болдиній горі у Чернігові, улюбленому місці його щоденних прогулянок.

Старший науковий співробітник Музею українського рушника                    Наталя Заїка