Людина свободи і душа українського шістдесятництва

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: Середа, 18 вересня 2019, 10:53
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

18 вересня минає 80 років з дня народження української художниці-шістдесятниці і відомої діячки правозахисного руху Алли Горської. Її називали совістю українського шістдесятництва. Народилася у зросійщеній родині в Ялті, до 14 років жила у Ленінграді, але обрала для себе Україну. У монументальному мистецтві А. Горська втілювала традиції знищеної школи бойчукістів. Створювала вітражі, мозаїки, картини. У 1964 її виключили зі Спілки художників за «ідейно хибний» вітраж «Шевченко. Мати» до 150-річчя поета у вестибюлі Київського університету. Вітраж знищили.

А. Горська відкрито говорила про злочини сталінізму, викривала незаконні арешти дисидентів. Разом із Василем Симоненком та Лесем Танюком виявила місця поховання розстріляних НКВС на Лук`янівському цвинтарі та в Биківні й зробила з цього приводу сміливу заяву до міської ради. Листувалася з в’язнями концтаборів, допомагала їхнім родинам та розповсюджувала самвидав. За вибір і позицію заплатила життям: 28 листопада 1970 року її вбили у Василькові поблизу Києва. Похорон А. Горської перетворився на мітинг протесту проти комуністичного режиму в Україні.

Завідувач Музею українського рушника                                                                Наталя Заїка