11 СЕРПНЯ – ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ СВЯТОГО ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ДАНИЛА КУШНІРА (МЛІЇВСЬКОГО)

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: Неділя, 11 серпня 2019, 15:11

У середині XVIII ст. скромний церковний староста с. Мліїв (нині с. Мліїв Городищенського р-ну Черкаської обл.) прийняв страждання і смерть за віру під час спроби тотального насадження уніатства на Правобережній Україні.

Святий великомученик Данило Мліївський, рішенням Священного Синоду УПЦ за 8 березня 1994 р., був зарахований до числа місцевошанованих святих Черкаської єпархії. 11 серпня (29 серпня за старим стилем) Православна Церква вшановує пам'ять святого мученика Данила Кушніра.

Данило Кушнір був церковним старостою Мліївського Успенського храму та користувався довірою і повагою односельців. Ця парафія відносилася до Переяславсько-Бориспільської єпархії, єпископом якої був Гервасій (Линцевський). У середині XVIII ст. єпископ розгортає кампанію навернення мешканців Наддніпрянщини від унії до православ’я.

Парафіяни Успенської церкви Млієва намагалися навернути свого священика Василя Гдишицького до православ’я. Зустрівши відмову, громада звернулася до єпископа в Переяслав з проханням призначити іншого священика. Щоб цінне церковне майно не дісталося прихильникам унії, віряни передали його на збереження благочестивому титарю Данилу Кушніру.

Дізнавшись про причетність Кушніра до зникнення церковного майна, священик Гдишицькій звинуватив титаря в святотатстві і крадіжці. За наклепом його взяли під варту і закували в кайдани. Селяни намагалися визволити свого титаря, навіть пропонували викуп за нього.

Прихильники унії наполягали на тому, щоб церковний староста зрікся православ’я і прийняв їхній бік, але він відмовився й закликав селян триматися батьківської віри. 29 липня 1766 р. благочестивого титаря страчено, причому зробивши смерть показовою. До Млієва зігнали мешканців усіх сусідніх сіл, а Кушніра прив’язали до стовпа, обгорнули йому руки соломою, облили смолою і підпалили, після того як обгоріли руки, відрубали голову та настромили на високу палю.

Згодом парафіяни викрали голову титаря і передали до Переяслава, центру Переяславсько-Бориспільської єпархії, оплоту православ'я на Лівобережній Україні, а останки поховали у рівчаку. У жовтні 1766 р. голову Данила Кушніра було врочисто поховано в Переяславському кафедральному Свято-Вознесенському монастирі в одній із ніш, всередині собору, справа від головного входу. Можна припустити, що мощі святого знаходяться там і сьогодні, адже ніяких даних про перепланування стін храму під час ремонтних і реставраційних робіт наразі не відомо.

Молодший науковий співробітник «Музею історії УПЦ»                                  Світлана Авраменко