13 травня – 103 роки від дня смерті Шолом-Алейхема

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: Неділя, 12 травня 2019, 21:07
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

Почесне місце серед видатних письменників минулого, творчість яких увійшла у скарбницю світової літератури, займає Шолом-Алейхем. Соломон Нохумович Рабинович народився 2 травня 1859 року в Переяславі Полтавської губернії у великій родині Менохема – Нохума Рабиновича і Хає Естер. Дитячі роки Соломона пройшли у містечку Вороньків Переяславського повіту (нині с.Вороньків Бориспільського р-ну). В 1872 році родина знову повернулася до Переяслава, де Соломону Рабиновичу виповнилося 13 років – він досяг релігійного повноліття, тобто став відповідальним за свої вчинки і отримав право брати участь у всіх сферах життя єврейської громади. В цьому ж році від холери померла мама Соломона.

Майбутній письменник навчався в хедері – єврейській початковій школі, потім у Переяславському повітовому училищі, яке закінчив з відзнакою. Щоб не бути тягарем для великої родини з 17 років  розпочав самостійне життя. Працював репетитором, потім вчителем у доньки багатого землевласника Елімелеха Лоєва, де між молодими людьми зароджується кохання. Батько, дізнавшись про симпатію між Соломоном і Ольгою, звільнив вчителя з роботи. Незважаючи на це, через шість років 24 травня 1883 року вони одружилися. В щасливому шлюбі народилося шестеро дітей.

Початок першої світової  війни  застав Шолом-Алейхема  в Німеччині на курортному лікуванні. Як російському підданому йому запропонували залишити цю країну. Тяжко хворий, без засобів існування він з усією сім’єю декілька місяців  перебував у Данії, а наприкінці  1914 року  виїжджає  до  Нью-Йорка.   Життя в Америці у Шолом-Алейхема було нелегким, але все трагічне що з ним відбувалося завжди умів обернути на смішне. Хворий на діабет,  в  листі до доньки він писав: «Я знаю, что никогда  не умру от голода, я умру от жажды».

В  Америці  письменник весь час  мріяв про те,  щоб одразу ж  після закінчення  війни з першим пароплавом повернутися на батьківщину. Але здійснити  цю  потаємну  мрію  письменникові  не  вдалося. Хвороба знесилила організм  і   прикувала його  до ліжка.

Помер Шолом-Алейхем у суботу 13 травня 1916 року, 15 травня у Нью-Йорку відбулися його похорони. В останню дорогу провести народного письменика прийшли тисячі шанувальників. На могилі співця єврейського народу було прочитано Заповіт, який він написав перед смертю. Першим пунктом його було прописано:  «Где бы я ни умер, пусть меня похоронят не среди аристократов, знатных людей или богачей, а именно среди простых людей…».

«Никаких дебатов и дискуссий моих коллег относительно увековечения моего имени и установления монумента в Нью-Йорке не должно быть… Лучшим монументом для меня будет, если люди будут читать мои произведения…»

Проводжати в останню путь великого народного письменника вийшли на вулиці Нью-Йорка сотні тисяч простих людей. На його могилі є епітафія, написана самим Шоломом-Алейхемом в 1905 р.:

Здесь погребен простой еврей.

Он был писатель из народа,

Всю жизнь писал он для людей

Простого звания и рода.

Он на смех поднимал, честил,

Язвил насмешкой мир великий,

Но мир, однако, не тужил,

А он век прожил горемыкой.

И в час, когда от всей души

Смеялись, позабыв печали,

Он плакал, - видит Бог, - в тиши

Тайком, чтоб люди не видали.

Поява на літературному олімпі Шолом-Алейхема знаменувала нову сторінку в розвитку прози мовою їдиш. Головні герої класика єврейської літератури — бідні «маленькі люди», які, незважаючи на важке, злиденне життя, оптимістично дивляться у майбутнє, з гумором оцінюють своє становище, вірять у справедливість та мудрість Творця.

Шолом-Алейхем автор десяти романів, двадцяти п'єс, сотні повістей та оповідань, статей. Твори письменника перекладені на десятки мов світу. Його ім’ям названі вулиці, парки, сквери, споруджено пам’ятники, відкрито експозиції музеїв. Пам'ять про Шолом-Алейхема буде вічно жива, бо творча спадщина його безсмертна як і його слова, що несуть добро і мир. «Живите в мире и радости. В худые времена помогайте друг другу. Помогайте бедным и помните мое имя – Шолом-Алейхем – МИР ВАМ».

Старший науковий співробітник Музею класика єврейської літератури Шолом-Алейхема         Л. Гладун