9 лютого – день народження Є.Ф. Іщенка

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: Субота, 09 лютого 2019, 11:06
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

9 лютого 2019 року виповнюється 120 років від дня народження Єфрема Федотовича Іщенка – невтомного дослідника народної культури, краєзнавця, талановитого гідромеліоратора, активного громадського діяча, палкого патріота рідного краю, знавця історії Переяславщини, учасника створення першого вітчизняного скансену в м. Переяслав-Хмельницький.

Необхідно чесно зізнатися, ми дуже мало знаємо про тих людей, які жили і творили на Переяславщині до нас. Забуваються, йдуть з пам’яті їх імена, пам’ятні дати, починання й справи. Разом з ними ми втрачаємо частину історії свого краю.

Є.Ф. Іщенка ще пам’ятають окремі старожили нашого міста й Переяславщини. Це був активний, невтомний і непосидючий, наполегливий і настирливий, далекоглядний і запальний, скрупульозний, чесної душі чоловік, великий ентузіаст, справжній патріот, залюблений у рідну культуру, самовідданий служитель свого народу. Сучасники запам’ятали Є.Ф. Іщенка людиною з активною життєвою позицією, як одного із ініціаторів створення переяславського скансену. «Народний архітектор» – з повагою називали його музейники.

Так уже трапилось, що Єфрем Федотович Іщенко став загальновідомою людиною лише останніми роками, хоча активна його діяльність припала ще на 50-60-ті рр. ХХ ст. Невблаганний час зробив усе, щоб пам’ять про його справи щезла. Ось чому зараз нам доводиться так важко долати шлях до наукової спадщини нашого земляка. Нині ми лише наближаємося до розуміння феномена Єфрема Федотовича Іщенка. Його ім’я мало б зайняти почесне місце поряд з іменами фундаторів переяславського скансену М.І. Сікорського, М.І. Жама та інших дослідників історії та культури Переяславського краю. Але для цього потрібно ще добре попрацювати, щоб зібрати по крихтам відомості про цю непересічну особистість.

Нині в Національному історико-етнографічному заповіднику готується до друку монографічне видання, присвячене Єфрему Федотовичу Іщенку, в якому будуть висвітлені основні віхи його життя, громадська діяльність, науковий доробок, наведені документи й листи, нотатки, наукові концепції, спогади сучасників, світлини, публікації, в яких згадується про Є.Ф. Іщенка.