9 ГРУДНЯ 1938 р. НАРОДИВСЯ ГРИГОРІЙ МИТРОФАНОВИЧ ВЕРБА – ДОСЛІДНИК ФІЛОСОФСЬКО-БОГОСЛОВСЬКОЇ СПАДЩИНИ ГРИГОРІЯ СКОВОРОДИ

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: Субота, 08 грудня 2018, 17:09
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

Творчість Григорія Сковороди містить абсолютні цінності філософсько-релігійної змістовності й протягом останніх двох століть в період суспільних криз виконували й виконують на даний час разом з іншими надбаннями української духовності роль орієнтиру щодо збереження та розвитку ціннісного потенціалу громадського життя. Коло дослідників спадщини Григорія Сковороди широке й різноманітне.

До когорти таких діячів належить Григорій Митрофанович Верба. «До Григорія Сковороди приходять по-різному. Я ж прийшов до нього через пісню» – так написав він у своїй монографії «Ключ до християнської філософії Григорія Сковороди».

Григорій Митрофанович Верба народився 9 грудня 1938 р. у с. Шевченкове Згурівського р-ну Полтавської (нині Київської) області. Після закінчення семирічної школи вступив і закінчив з червоним дипломом Переяслав-Хмельницьке педагогічне училище, а згодом – з відзнакою Ніжинський педагогічний інститут. У 1964 р. доля знову привела його до Переяславського училища, де він працював викладачем співів і музики, завідувачем шкільного відділу, заступником директора по навчальній частині. Після переміщення педучилища до м. Білої Церкви Григорія Митрофановича призначили директором Переяслав-Хмельницької середньої школи № 4. З 1989 р. по 2009 р. його педагогічний і творчий шлях пов'язаний з Переяслав-Хмельницьким державним педагогічним університетом імені Григорія Сковороди, де він працював старшим викладачем, доцентом кафедри теорії музичних дисциплін та хорового диригування.

Григорія Митрофановича ніколи не вабили високі посади, він не прагнув слави, а пишався лише єдиним званням – званням Учителя. За більш ніж 50-річну педагогічну діяльність Г. М. Верба був нагороджений багатьма державними відзнаками: Грамотою Президії Верховної Ради УРСР, ювілейною медаллю «В память 1500-летия Киева», Почесною відзнакою Переяслав-Хмельницького ДПУ імені Григорія Сковороди; йому присвоєно звання «Відмінник освіти України», «Почесний член німецько-українського наукового об’єднання ім. проф. Ю. Бойка-Блохина у Німеччині».

Вивчаючи багатогранну постать Г.С. Сковороди, Г.М. Верба підготував низку наукових праць, збагативши скарбницю сковородинознавства новими оригінальними думками й висновками, фактами та відкриттями. Серед них – «Григорій Сковорода і музика» (1997), «Григорій Сковорода на межі тисячоліть: проблема перекладу» (2001), «Перечитуючи Сковороду: коментарі до кількох хрестоматійних поезій Г. Сковороди» (1998), «До Сковороди істинного» (2002) та інші.

Важливою подією в житті Г.М. Верби був вихід фундаментальної праці, яка увіковічила його ім’я в історії досліджень творчості українського християнського філософа Григорія Сковороди, монографії «Ключ до християнської філософії Григорія Сковороди (Сковорода і Біблія. Путівник.)», в якій дослідник дав ґрунтовний аналіз творчості видатного філософа. У даному дослідженні на підставі повного текстуального аналізу всіх творів і листів Г.С. Сковороди, автор доводить, що вірним супутником життя християнського філософа й головним джерелом його творчості була Біблія. Г.М. Верба вперше в історії сковородинознавства дослідив близько 4000 віршів Священного письма, які цитує філософ у своїх творах та листах, і зробив їх переклад із церковнослов’янської на українську мову.

Знаменно, що його монографія про Г. Сковороду побачила світ у рік 1100-ліття Переяслава і 285-річчя від дня народження Г. Сковороди. А презентація довгоочікуваної книги відбулася 7 лютого 2008 року в приміщенні Меморіального музею Григорія Сковороди м. Переяслава-Хмельницького. На зустріч із автором книги прийшли бібліотекарі, студенти та викладачі ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький ДПУ імені Григорія Сковороди, працівники Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав», представники місцевих засобів масової інформації – преси, телебачення, радіо. Г. Верба не випадково вибрав для презентації саме це місце, адже в його роботі над працями Г. Сковороди весь час активно допомагали працівники музею на чолі з Валентиною Василівною Нікітіною. А в музейному залі, оформленому під клас піїтики, сильніше відчувалася епоха і дух видатного філософа.

Григорій Митрофанович Верба залишив світлий і незабутній слід у душах сотень і сотень людей, які доторкнулись до нього в той чи інший час, був для них авторитетом, до якого можна було звернутися за порадою чи допомогою.

Багато хто, зокрема, і науковий співробітник Меморіального музею Г.С. Сковороди В.В. Нікітіна, вважає Г. Вербу Людиною з великої літери, прикладом поведінки в роботі, у науці, в житті. У своїх спогадах про Г. Вербу вона підкреслила: «З будь-яким спірним питанням я завжди зверталася до Григорія Митрофановича, знаючи, що отримаю ґрунтовну, наукову відповідь. Свої дослідження, свої наукові статті перш ніж подати до друку, я завжди віддавала на рецензію Григорію Митрофановичу. Для мене він був найбільшим авторитетом».

Завідувач НДВ  «Меморіальний музей Г.С.Сковороди»                  Тетяна Радіоненко