3 ГРУДНЯ ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ Г.С.СКОВОРОДИ

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: Вівторок, 04 грудня 2018, 09:05
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

 У сузір’ї славетних імен, які своєю багатогранною творчістю внесли великий вклад у розбудову та подальший розвиток української, слов’янської та світової культури, чільне місце належить Григорію Сковороді – видатному українському філософу-гуманісту, поету, просвітителю.

Народився Г.С. Сковорода 3 грудня (22 листопада за ст. ст.) 1722 року в Чорнухах, сотенному містечку Лубенського полку. Нині це районний центр Полтавщини. Батьки його – Сава і Пелагея – належали до малоземельних селян-козаків.

Переяславській древній землі судилось стати на який час пристанищем визначного поета і філософа. Саме в ці роки, коли Сковорода був переважно серед народу, сформувався його світогляд як філософа-мислителя і громадського діяча. В переяславський період життя він будує основні підвалини свого світогляду, своєї філософської концепції, визначає провідні принципи свого громадянського служіння.

Після повернення із-за кордону у 1750 році Сковорода був запрошений переяславським єпископом Никодимом Срібницьким на посаду викладача поетики до Переяславського колегіуму. Використовуючи неабиякі знання з поетики і пізнання, Сковорода написав підручник для студентів «Рассуждения о поэзии и руководсва к искусству оной». І підручник, і стиль, і методи викладання не сподобались обмеженому єпископу. За непослух і горду відповідь єпископу Сковорода «изгнан был из Переяславского училища».

Залишивши стіни колегіуму, він не залишає чудову переяславську землю. З 1754 по 1759 рік Г.С. Сковорода працює домашнім вчителем у поміщика Степана Томари в с. Каврай поблизу Золотоноші. «Каврайська доба в житті Сковороди, - як зазначав академік Д.І. Багалій, - його внутрішні переживання залишаються з ним назавжди: початий там процес переживання продовжується. Сковорода щораз більше набирає життєвих знань, щораз більше знаходить себе, свою стать, свою справжню природу».

Написані в Переяславський період і пізніше (1753-1785 рр.) поетичні твори, автор об’єднав у збірку «Сад божественних пісень, що проріс із зерен священного писання». Вершина його творчості на Переяславщині – твір «Всякому городу нрав и права». Ця сатирична пісня ще за життя автора ввійшла в пісенний репертуар кобзарів, лірників.

Переяславці бережуть пам'ять про великого сина українського народу. У 1972 р. в дні святкування 250-річчя з дня народження філософа в приміщенні колишнього колегіуму був відкритий Меморіальний музей Г.С. Сковороди, експозиція якого висвітлює життя, творчість поета і філософа, його перебування на Переяславщині. У місті є вулиця, що носить ім’я Григорія Сковороди. Його ім’я присвоєно і місцевому педагогічному університету, при якому функціонує Центр сковородинознавства, що глибоко досліджує життєвий шлях і наукову спадщину великого українського християнського філософа.

Тому Переяслав і став  святинею, до якої подорожують прочани з усього світу, щоб прилучитись до Сковородинівської криниці мудрості, ближче пізнати образ людини, якій судилось стати легендою, символом землі, що його виплекала.

 

Молодший науковий співробітник НДВ «Меморіальний музей Г.С. Сковороди»              В.В. Нікітіна