КОВАЛЬ МИХАЙЛО – КОБЗАР ІЗ СЕЛА ВЕЛИКИЙ ХУТІР

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: Вівторок, 20 листопада 2018, 16:41
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

Коваль Михайло Дмитрович – кобзар, братчик Київського кобзарського цеху, народився 21 листопада 1948 р. в с. Великий хутір Драбівського району Черкаської обл. За освітою ця унікальна, добра, світла людина вчитель іноземних мов, а за покликом душі митець, який все своє життя попри життєві труднощі та негаразди творить прекрасне.

Взявши одного разу до рук старосвітську бандуру він не розлучається з нею все життя. Ось як про свою першу зустріч із бандурою згадує Михайло Дмитрович: «Народився я в с. Великий Хутір Золотоніського району на Черкащині. Через десять років у наше село прийшла цивілізація – провели радіо. Якось пригнавши корову із пастівня і зайшовши до хати, чую – із радіо лине якась незвичайна музика. Я із роззявленим ротом простояв коло порога, аж поки вона не закінчилась в кінці диктор сказав: «Ви слухали думу у виконанні співачки-бандуристки Антоніни Голуб». Хоч ту бандуру я не бачив вживу ніколи, але мені настільки сподобалось її звучання, що мабуть із тих пір захотілось на ній вивчитись грати».

А до старосвітської народної бандури Михайла Коваля привела його чітка проукраїнська патріотична позиція. Ось як він згадує про це «Якось іду я із видавництва мене обганяє дівчина і, не повертаючи у мій бік голови запитала: «Ви Міша Коваль?» – «Так», – відказую. «Будьте обережні – за вами стежить КДБ». Я хоч і здивувався, але став обережнішим у своїх висловлюваннях. По закінченню інституту поїхав працювати у рідне село вчителем англійської та іспанської мов. Через кілька років у селі побудували нову школу, і директор виділив гроші на придбання музичних інструментів. Серед великої кількості сопілок, балалайок та баянів купили бандуру. І ото з того часу я знову став грати на своєму улюбленому музичному інструменті. А старосвітська бандура з’явилась у мене в 1991 р. Її виготовив Валентин Нагнибіда із Кременчука». Саме під її акомпанемент він виконує історичні, козацькі, чумацькі, пісні псальми та ін.

Проте Михайло Коваль він не лише кобзар, а й майстер по виготовленню тканих крайок та поясів. Костюми у яких виступає Михайло Дмитрович він власноруч шиє та вишиває сорочки до них.

В день його семидесятиріччя хочеться побажати Михайлу Дмитровичу Ковалю міцного здоров’я, творчих здобутків та довгих років життя.

Джерела та література

  1. Жеплинський Б. М. Українські кобзарі, бандуристи, лірники. Енциклопедичний довідник. / Б. М. Жеплинський, Д. Б. Ковальчук. – Львів: Галицька видавнича спілка,, 2011. – С. 110.
  2. Набок В. В. Михайло Коваль: «Гру на бандурі я вперше почув по радіо. З тих пір і захопився» // Газета «Вісник Переяславщини» № 21 (11882) від 22 березня 2016 р.

Завідувач НДС «Музей кобзарства»                                                         Світлана Тетеря