23 вересня 1899 р. - день народження Луїзи Невельсон (Леї Берлявської)

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: Субота, 22 вересня 2018, 22:25

Серед 45 картин видатних американських художників, які, за традицією, колишні господарі Білого дому – подружжя Обама – відібрали з трьох головних музеїв Вашингтона, є й картина Луїзи Невельсон. Відомому американському критику-мистецтвознавцю Гілтону Крамеру належать такі слова: «Луїза Невельсон була одним із тих художників, котрі змінили наше бачення світу».

23 вересня 1899 р. у м. Переяславі Полтавської губернії у торговця пиломатеріалами Іцхока-Айзика Берлявського та його дружини Міни Цейсель народилася донька Лея. Її батько за кілька років виїхав до Америки й у 1905 р. забрав туди свою родину. Лея (Луїза) з дитинства мала великі художні здібності й знала, що буде художницею. Досить рано вийшовши заміж за судновласника Бернарда Невельсона, вона переїхала до Нью-Йорка, де побачила новаторські роботи Пікассо та інших кубістів. У 1931 р. вона поїхала до Європи, спочатку у Берлін, а пізніше – в Париж, центр мистецтва тих років, де знайомилася з ідеями сюрреалістів та авангардистів. Повернувшись до США, Луїза Невельсон зайнялась абстрактним живописом, й у 1932 р. познайомилась зі знаменитим мексиканським художником Дієго Ріверою, якому вона допомагала робити фреску в Рокфеллер-центрі. Мистецькі погляди Рівери та його знання мистецтва доколумбової Америки вплинули на формування Луїзи Невельсон як скульптора-новатора. У 30-х рр. вона навчалась у молодого скульптора Хаїма Гроса, який працював переважно з деревом, відтоді скульптура виходить у неї на перший план, хоч картини вона створювала до середини 50-х рр.

Її перша персональна виставка відбулася у 1941 р. Однак справжнє визнання у світі сучасного мистецтва Луїза Невельсон здобула після персональної виставки 1958 р. Її монументальні твори та композиції, гігантські абстрактні фігури можна побачити в парках і на площах Атланти, Бостона, Чикаго, Сан-Франциско, Нью-Йорка. У 1978 р. одну з площ цього міста (на Манхеттені), яку прикрашають 7 її великих скульптур, було названо іменем Луїзи Невельсон. Вона була членом Американської академії літератури та мистецтва й почесним доктором Гарвардського й Колумбійського університетів, нагороджена Національною медаллю діячів мистецтва, французьким орденом Почесного легіону, медаллю Свободи. У 2000 р. за величезний внесок в історію мистецтва портрет Луїзи Невельсон був зображений на поштовій марці США. Вона померла 17 квітні 1988 р., але виставки її робіт проходять щорічно по всьому світу.

В інтерв’ю українському часопису «ART-UKRAINE» фундаторка Фонду Луїзи Невельсон (Філадельфія), її онука, Марія Невельсон, на запитання журналіста – чи маєте Ви зв’язки з Києвом або Переяславом, Україною – батьківщиною Луїзи Невельсон – відповіла, що не має жодних контактів: «Тому я дуже рада, що на батьківщині Луїзи Невельсон про неї зможуть довідатися. Більше того, якщо український музей висловить бажання показати роботи Луїзи Невельсон, я з радістю допоможу організувати виставку. Адже про одного з найвидатніших скульпторів ХХ століття, яким була Луїза Невельсон, написані сотні монографій і статей, зроблені десятки фільмів, її роботи зберігаються в найбільших музеях по всьому світу, в тому числі в Метрополітен-музеї у Нью-Йорку, Музеї сучасного мистецтва Помпіду в Парижі, Музеї Людвіга в Кельні, Музеї сучасного мистецтва Соломона Гутенгайма у Нью-Йорку, Рійкс-музеї в Нідерландах, галереї Тейт у Лондоні, колекції Єльського університету та інших. І я б хотіла, аби про неї знали також у країні, де вона народилася».

Луїза Невельсон: Кожен повинен створити свій власний світ // ARTUKRAINE. – 2009. – № 1 (14). – C. 148–155.