5 серпня 1882 р. – день народження видатного філософа, автора і дослідника вчення Григорія Сковороди – Володимира Ерна

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: П'ятниця, 03 серпня 2018, 21:16

Ерн Володимир Францович (5.08.1882 – 29.04.1917) – народився в дворянській родині в м. Тифліс. Вищу освіту отримав у Московському університеті. Основний напрям його досліджень стосувався релігійної філософії. Ініціатор «Християнського братства боротьби» (1905-1907); один із засновників релігійно-філософського товариства пам’яті Володимира Соловйова (1906) і активний співробітник видавництва «Путь», яке відзначалось чітким слов’янофільським спрямуванням. Магістерська та докторська дисертації були присвячені італійській філософії. Остання незакінчена праця присвячена давньогрецькому філософу Платону.

Особливе місце в наукових дослідженнях Володимира Францовича займав український філософ Григорій Сковорода. Як результат, у 1912 р. він видав книгу «Григорій Савич Сковорода. Життя і вчення», яка отримала неабиякий розголос. Один із примірників даного видання експонується в Меморіальному музеї Г.С. Сковороди.

За Володимиром Ерном, родоначальником російської філософії був «український мудрець» (як його називав Ерн) Григорій Сковорода. А вже пізніше до російської думки додалися західні – німецькі – впливи

Слідуючи за викладом В. Ерна, Г. Сковорода обрав свій особливий шлях космічного життя, яким рухався від Землі до Небес. Український філософ гостро відчував несправедливість земного світу та сердечно жахався від навколишнього зла. Ззовні Сковорода виглядав людиною душевного спокою. Але, розбираючи рядки «Саду божественних пісень», Ерн показав, що душа Сковороди зовсім не була смиренною. Як справжній християнський подвижник, він боровся із собою. Церква йому в цьому не допомагала. Навіть життєвий шлях він обрав на межі єресі – «самочинний аскетизм і самочинне подвижництво».

Володимир Ерн відзначався видатним філософським талантом, який, на жаль, не встиг повною мірою реалізувати, адже помер діяч у віці 35 років.

Старший науковий співробітник науково-дослідного відділу «Меморіальний музей Г.С. Сковороди»                  І.В. Більченко