12 ЧЕРВНЯ – 92-га РІЧНИЦЯ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ОЛЕНИ ІВАНІВНИ ЮЗВІКОВОЇ – ВІДОМОГО ПЕРЕЯСЛАВСЬКОГО МУЗЕЙНИКА, КРАЄЗНАВЦЯ, ПАМ’ЯТКООХОРОНЦЯ

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: Понеділок, 11 червня 2018, 10:57

Новими барвами заграв древній Переяслав у другій половині ХХ ст. Про Переяслав музейний, творця неповторних експозицій Михайла Івановича Сікорського в цей час заговорили в Україні і за її межами.

Олена Іванівна Юзвікова належить до покоління, яке творило Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав». Юзвікова О.І. ‑ Лауреат Премії імені Героя України Михайла Сікорського, заслужений працівник культури УРСР, відомий в Україні музейник, пам’яткоохоронець і краєзнавець.

12 червня виповнюється 92 роки з дня народження Олени Іванівни Юзвікової.

О.І.Юзвікова (Семенова) народилася 12 червня 1926 р. у м. Миргород Полтавської обл. в сім’ї службовців. У Миргороді розпочала навчання в школі №1. У 1941 р. родина була евакуйована в Кемеровську обл., де вона закінчила середню школу. У 1946-1951 рр., після повернення з евакуації, Олена Іванівна навчалася на філологічному факультеті Київського університету ім. Тараса Шевченка. У студентські роки вона познайомилась і потоваришувала з М.І. Сікорським і В.А. Юзвіковим, своїм майбутнім чоловіком.

Після закінчення університету О.І. Юзвікова працювала вчителькою української та російської мови Немирівської середньої школи Вінницької обл., потім викладала українську та російську мову в Роменській середній школі №1 Сумської обл. З 1954 р. по 1961 р. – учитель російської мови та літератури Переяслав-Хмельницької середньої школи №3. Учні Олени Іванівни любили і поважали вродливу вчительку, підтримували з нею зв’язки до останніх днів її життя.

Із грудня 1961 р. Олена Іванівна розпочала роботу в Переяслав-Хмельницькому Державному історичному музеї на посаді наукового працівника, з 1969 р. – старший науковий працівник, 1976-1983 рр. – головний хранитель відділу фондів Переяслав-Хмельницького державного історико-культурного заповідника.

Першим завданням у музеї для Олени Іванівни було доручення М. І. Сікорського організувати перевезення комори і вітряка на територію двору Михайлівської церкви. У приміщенні церкви в цей період вдосконалювалася експозиція Музею етнографії. Олена Іванівна разом з колегами брала активну участь у створенні експозиції.

У 1963-1964 рр. Олена Іванівна брала активну участь у висадці зелених насаджень на території майбутнього Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини.

Вона здійснила оформлення експозиції Меморіального музею Г.С. Сковороди (1972 р.) та Музею-діорами «Битва за Дніпро в районі Переяслава і створення Букринського плацдарму восени 1943 р.» (1975 р.). Разом із Євдокією Сергіївною Нестеровською Олена Іванівна створила експозиції майже всіх народних жител Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини.

Юзвікова О.І. гарно малювала. Знаючи про цей дар Олени Іванівни, директор Переяслав-Хмельницького державного музею М.І. Сікорський доручив їй відтворити у Музеї народної архітектури та побуту традиційні наддніпрянські розписи в інтер’єрах і екстер’єрах об’єктів.

Олена Іванівна, працюючи в музеї, професійно зростала сама і навчала молодих колег. Разом з переяславськими музейниками вона створювала музейні експозиції в Яготині і селі Богданівці Яготинського р-ну Київської обл., де жила і творила відома народна художниця Катерина Білокур.

У 1976-1984 рр. на посаді головного хранителя відділу фондів вона проводила активну пошукову і збирацьку роботу, особисто зібрала і здійснила наукову обробку великої кількості предметів музейного значення, започаткувала фондові колекції народного одягу, рушників, скатертин та кераміки. Олена Іванівна вдосконалила методику пошукової, фондової роботи.

Юзвікова О.І була членом первинної організації УТОПІК, проводила значну пам’яткоохоронну роботу. Цікаві статті Олени Іванівни публікувалися у рубриці «Люби і знай рідний край» міськрайонної газети «Комуністична праця» (з 1991 р. «Вісник Переяславщини»). У 70-х рр. XX ст. Юзвікова О.І ґрунтовно розробляє наукову тему «Т.Г. Шевченко і Переяславщина»: аналізує твори Кобзаря, написані на Переяславщині, вивчає його малюнки, фіксує перекази про перебування Т.Г. Шевченка на Переяславщині. Лекції Олени Іванівни, присвячені перебуванню Т.Г. Шевченка на Переяславщині, прочитані у багатьох культурно-освітніх закладах, сільськогосподарських і промислових підприємствах міста і району, користувалися великою популярністю.

Олена Іванівна мала дружну родину. Чоловік, В’ячеслав Андрійович, все життя пропрацював в історичному музеї, подружжя виховали сина і доньку.

Після виходу на заслужений відпочинок Олена Іванівна цікавилася культурним життям Переяслава, його музеями, консультувала науковців НІЕЗ «Переяслав».

Юзвікова О.І. відзначена почесним званням «Заслужений працівник культури УРСР» (1979 р.), нагороджена медаллю «Ветеран труда» (1981 р.). У 2015 р. вона стала Лауреатом премії імені Героя України Михайла Сікорського.

Померла Олена Іванівна Юзвікова 15 листопада 2015 року. Похована на Альтицькому кладовищі Переяслава-Хмельницького.