29 квітня 1917 р. помер видатний філософ, автор і дослідник вчення Григорія Сковороди – Володимир Ерн

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: Неділя, 29 квітня 2018, 10:35

Ерн Володимир Францович (5.08.1882 – 29.04.1917) – народився в дворянській родині в м. Тифліс Російської імперії. Вищу освіту отримав у Московському університеті. Основний напрям його досліджень стосувався релігійної філософії. У 1912 р. видав книгу «Григорій Савич Сковорода. Життя і вчення». Один із примірників даного видання експонується в Меморіальному музеї Г.С. Сковороди.

За Володимиром Ерном, родоначальником російської філософії був «український мудрець» (як його називав Ерн) Григорій Сковорода. А вже пізніше до російської думки додалися західні – німецькі – впливи. Автор розділив свою працю на дві частини. Перша частина присвячена життєвому шляху мандрівного філософа, яку автор розпочав цитатою «сердечного друга» Григорія Савича – Михайла Ковалинського:

Ревнитель істини, духовний богочтець,

І словом , і умом, і справами мудрець;

Любитель простоти і від марнот свободи,

Вдоволений життям, чия любов тверда,

Досяг вершин наук, пізнавши дух природи,

Достойний для сердець зразок - Сковорода.

Слідуючи за викладом В. Ерна, Г. Сковорода обрав свій особливий шлях космічного життя, яким рухався від Землі до Небес. Український філософ гостро відчував несправедливість земного світу та сердечно жахався від навколишнього зла. Ззовні Сковорода виглядав людиною душевного спокою. Але, розбираючи рядки «Саду божественних пісень», Ерн показав, що душа Сковороди зовсім не була смиренною. Як справжній християнський подвижник, він боровся із собою. Церква йому в цьому не допомагала. Навіть життєвий шлях він обрав на межі єресі – «самочинний аскетизм і самочинне подвижництво».

  

 

       Старший науковий співробітник НДВ «Музей Г.С.Сковороди»                                                  Інна Більченко