«ПРИЇХАВ МИХАЙЛО НА БІЛОМУ КОНІ»

Категорія: Історичний календар. Обрядовість Створено: Субота, 21 листопада 2020, 08:08
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

21 листопада християни відзначають Собор святого Архистратига Михаїла, або, як говорили у народі, «Михайла».

За переказами, колись сатана був найяснішим з небесних духів, але з часом впав у гординю і повстав проти Бога. Архангел Михаїл очолив військо благочестивих ангелів у боротьбі проти сатани та його прибічників і переміг.

Архангела Михаїла здавна вважали ангелом-охоронцем усіх християн, а народна уява малювала його мужнім лицарем, який перемагає всі темні сили на землі. В легендах говориться: «Якщо гримить грім, то це Архистратиг Михайло воює з чортами, а якщо іноді з блискавки робиться хрест – це Михайло благословляє, а Гавриїл стріляє у чорта. І де б не заховався нечистий – скрізь його чекає загибель».

Мисливці в Україні вважали Михайла своїм покровителем та захисником. Збереглося багато мисливських оповідок про Святого. Найпоширеніша розповідь пов’язана з віруванням, що найкращою є та рушниця, яка побувала у руках Архангела Михайла. Один мисливець, пережидаючи негоду в лісі, побачив нечистого, який ховався від Архангела. Недовго думаючи, чоловік прицілився і вбив чорта. У винагороду за допомогу мисливець забажав отримати рушницю Святого, але звичайній людині не під силу така рушниця, тому мисливець вирішив повернути її назад. Одержавши свою, він помітив, що рушниця набула чудодійної сили після того, як побувала у руках Архангела Михаїла. Колись цього дня мисливці ставили у церкві свічку святому Михайлу.

За народними прикметами «зима з Михайла морози кує». Якщо на цей час уже випадав сніг, говорили: «приїхав Михайло на білому коні».

З цього дня худобу заганяли на зимовий корм.