МИХАЙЛОВЕ ЧУДО

Категорія: Історичний календар. Обрядовість Створено: П'ятниця, 18 вересня 2020, 20:20

19 вересня православні християни вшановують святого архистратига Михайла та згадують про одне з його чудес. Історія свята така. Архангел зцілив дочку жителя міста Хони і чоловік на честь святого збудував храм, у якому понад півстоліття служив благочестивий Архип.

Однак, місцеві язичники вирішили зруйнувати храм, об’єднавши два гірські потоки і затопивши усю місцевість. Тоді Архип почав молитися Михайлу, і архангел з’явився на землі . Він ударив мечем по горі, утворивши ущелину і відвівши воду. У народі  свято має назву Михайлове чудо.

Цього дня дотримувалися посту, важко не працювали, відкладали щоденні клопоти та намагалися провести день у молитві та спокої. Вважалося, що на Михайлове чудо обов’язково потрібно вирішити сімейні проблеми, владнати стосунки з близькими, забути про всі негаразди та сварки. Категорично заборонялося лаятися, лихословити, обманювати.

У Михайлів день прийнято ходити в гості. Господині пекли пироги з борошна нового урожаю з різними начинками. Їжу в цей день не викидали, а віддавали нужденним. Хлібні крихти підкидали в повітря, щоб злі духи не шкодили ні деревам, ні полям.

Раніше в цей день збиралися на братчину – збори сільського чи міського співтовариства, на яких вирішували  внутрішні питання громади.

Цього дня чекали перших ранкових заморозків. За листям берези та осики визначали, якою буде зима. Вважалося, якщо на Михайлів день тепло, то і осінь буде теплою і довгою.

А іще цього дня не мили голову –«6о можна змити розум».