Свято Рош ха-Шана

Категорія: Історичний календар. Обрядовість Створено: Четвер, 17 вересня 2020, 20:11
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

З вечора 18 вересня по 20 вересня 2020 року всі іудеї будуть відмічати велике свято – Рош ха-Шана. Згідно з єврейським календарем надходить новий 5781 рік. Для єврейського народу це свято дуже важливе, адже з давніх давен вони вважають його днем створення світу. Напередодні першого дня свята і в ніч другого дня запалюють святкові свічки. Честь занести в дім світло віддається жінкам – як хранителькам тепла і затишку єврейського будинку.

Головна традиція на Новий рік у євреїв – потрубити в баранячий ріг, який називається шофар. Він нагадує про жертовного агнеця, якого Господь прийняв у жертву в Авраама, замість його сина Ісаака. Звук рога закликає віруючих на Божий суд і символізує готовність до самопожертви та покори: «Прокиньтеся ті, хто дрімає, хто витрачає відпущені роки безглуздо. Огляньте душі свої і добрими зробіть справи ваші».

В ці святкові дні євреї поздоровляють один одного словами «Шана това уметука», що в перекладі означає «Доброго і солодкого Вам року.

Традиційно на святковий новорічний стіл у єврейських родинах прийнято подавати: яблука з медом, щоб рік був солодким і щасливим; голову (риби або барана), щоб цілий рік бути попереду, а не у хвості; рибу, як символ плодючості; моркву, нарізану кружальцями – символ багатства; халу з родзинками, щоб рік пройшов у здоров’ї та достатку. Обов'язковим елементом святкового столу з нагоди свята Рош ха-Шана має бути гранат. Вважається, що в одному гранаті 613 зернят, як і заповідей у Торі.

Віруючі євреї у святкові дні проводять обряд очищення від гріхів минулого року. На березі водойми читають молитви, витрушують з кишень крихти, немов згодовують свої гріхи рибі та просять Всевишнього дарувати їм мирний та щасливий рік.

Старший науковий співробітник

Музею класика єврейської літератури Шолом-Алейхема                                                           Гладун Л. І.