19–27 квітня 2019 р. іудеї святкують Песах

Категорія: Історичний календар. Обрядовість Створено: Субота, 20 квітня 2019, 19:54
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

Євреї кажуть: "Недаремно все наше життя або освячення, або приниження імені Божого на Землі". Велике свято історичного Виходу євреїв з Єгипту і відродження природи підтверджує цю філософську думку. Песах – одне з найбільших свят єврейського народу. Відмічати свято починають ввечері  на 14 день весняного місяця нісан. Це перший місяць біблійного року в єврейському календарі, який відповідає приблизно березню-квітню григоріанського літочислення. В 2019 р. іудеї відзначають свято з 19 по 27 квітня. Назва свята пов’язана із звільненням єврейського народу від єгипетського рабства. Фараон відмовився відпускати євреїв з рабства, за це на нього та його народ Бог послав 10 жорстоких напастей. Найстрашніша – смерть всіх первонароджених дітей у кожній сім'ї. За повелінням Бога, дверні косяки будинків євреїв були помічені кров’ю ягнят. Кара Всевишнього оминула єврейські родини, Бог «пройшов повз» (пасах) з карою і єврейські діти були врятовані.

На свято Песах вся родина, діждавшись заходу сонця, збирається за столом. Також на вечерю запрошують бідних і знайомих, які не мають можливості перебувати в колі своєї сім'ї. На столі обрядова їжа, яку готують на Песах. Обов’язково маца (прісний хліб, на виготовлення якого витрачали не більше 18 хвилин, щоб не заквасився), гірка зелень, яка символізує гіркоту єгипетського рабства, харосет (суміш із тертих яблук, горіхів і фініків), що по кольору нагадує глину, з якої євреї робили цеглу в рабстві. Під час їжі зелень вмочують у солону воду, яка ототожнює сльози, пролиті євреями в єгипетському рабстві, і море, яке перейшли вони під час Ісходу. Бейтц - обсмажене на вогні яйце, яке символізує ті святкові пожертви, які приносилися євреями на Песах в Єрусалимському Храмі. Крім того, яйце є загальноприйнятим символом родючості та відродження. Зроах – кісточка смаженого ягняти або курки (великодня жертва). Розкладають страви на кеарі – блюді, яке використовують для седеру (єврейська традиційна трапеза, якою розпочинається свято Песах). Під час застілля обов’язково випивається чотири бокали вина, по кількості обіцянок, даних Богом народу. П’ятий бокал наливають, але залишають його не випитим, для пророка Еліяха (Іллі). Під час вечері обов’язково читають молитви і благословення. Закінчується святкова трапеза висловом: «У майбутньому році — у Єрусалимі!». Одне з головних правил Песаха – заборона на продукти, виготовлені з закваски, або шляхом бродіння. Перший і останній дні Песаха – дні, коли заборонена всяка робота. Решту ж днів називають «святковими буднями». Сьомий день на Песах традиційно проводять в синагозі або на березі водойми, він символізує перехід євреями Червоного моря під час Ісходу з Єгипту.

Старший науковий співробітник Музею класика єврейської літератури                                    Гладун Л.І.