15 СІЧНЯ – ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ СВ. ПРП. СЕРАФИМА САРОВСЬКОГО. ІКОНИ СВ. СЕРАФИМА САРОВСЬКОГО У ФОНДОВОМУ ЗІБРАННІ НІЕЗ «ПЕРЕЯСЛАВ»

Категорія: Історичний календар. Обрядовість Створено: Вівторок, 15 січня 2019, 10:17

Преподобний Серафим Саровський, чудотворець, який до постригу звався Прохором, народився 19 липня 1759 р. у благочестивій купецькій сім’ї Мошніних, у м. Курську. Уже з дитинства його життя було відзначене знаменнями милості Божої: малюком він з необережності впав із дзвіниці храму, але залишився неушкодженим; будучи підлітком, тяжко захворів, але Богородиця у видінні пообіцяла його матері, що він одужає, і коли його приклали до Курської ікони Божої Матері Знамення, так і сталося.

У 18-річному віці Прохор приймає рішення остаточно залишити світ, і мати благословляє його простим мідним хрестом, із котрим він не розлучався до кінця життя. Два роки він жив у Саровській Успенській пустині, відомій суворістю виконання уставів, і 18 серпня 1786 року прийняв постриг з ім’ям Серафим («полум’яний»). Майже одразу був зведений у сан ієродиякона, а потім – ієромонаха.

Преподобний узяв на себе подвиг самітництва, побудувавши собі келію на ріці Саровці. Тисячу днів і ночей св. Серафим із піднятими руками молився на камені: «Боже, милостивим будь до мене, грішного». На нього напали розбійники, і майже до смерті зранили сокирою, але він був зцілений Божою Матір’ю, а нападників щиро простив.

Після цього св. Серафим узяв на себе подвиг мовчання на три роки, а після тривалого затвору отримав дари прозорливості і чудотворіння, і почав приймати всіх, хто приходив до нього за порадою. Кожного привітно зустрічав словами: «Христос воскресе, радосте моя!».

Св. Серафим Саровський є засновником і покровителем Дівеєвської жіночої обителі.

2 (15) січня 1833 року Преподобний Серафим Саровський упокоївся під час молитви: був знайдений мертвим на колінах перед іконою Матері Божої «Замилування», перед котрою молився все життя. До лику святих був причислений у 1903 р.

У фондовій колекції НІЕЗ «Переяслав» зберігаються цікаві ікони св. прп. Серафима Саровського.

Ікона «Св. Прп. Серафим Саровський» («Св. Прп. Серафим Саровський у Ближній пустельці») (інв. № І-372 КН-30759), передана митницею м. Чоп у 1995 р.

Зображення св. Серафима Саровського на повен зріст. Святий одягнений у чорну фелонь та коричневий підризник, на шиї – бежева єпитрахиль. Руки складені на грудях, на лівій руці – чотки чорного кольору. Праворуч від св. Серафима – зображення храму бежевого кольору з дзвіницею, коричневими банями та чорними хрестами, оточеного парканом. Над храмом – поясне зображення Пресв. Богородиці у коричневому мафорії, з молитовно складеними руками, оточене сяйвом. Угорі напис червоного кольору «прп. Серафимъ Сар». У верхній частині композиції – тло ікони золотистого кольору з напівкруглими рисками, у нижній – темно-коричневого. Ікона облямована геометричним орнаментом чорного, золотистого і червоного кольору. Справа і зліва в орнамент вписані полеосні зображення св. Іоанна та св. Анни: імовірно, ікона написана на замовлення подружжя – Івана та Ганни, і певною мірою відноситься до типу «сімейних» ікон. Дерево, крейда, клей, темпера, позолота, різьблення, іконопис. ХІХ ст.

Ікона «Преподобний Серафим Чудотворець» (інв. №М-292 КН-3345). Святий зображений на тлі блакитного неба з хмарками, одягнений у синьо-зелену мантію, білу єпитрахиль з синіми смугами та хрестом, червоні поручі з синіми смугами та хрестами. Руки молитовно складені на грудях, з лівої звисають чорні чотки, навколо голови – німб, окреслений тоненькою червоною лінією. По боках ікони напис: «Преподобный Серафимъ Чудотворецъ». Належала куркулеві Коломійцю Опанасу Васильовичу, після його розкуркулення  у 1939 р. зберігалася у жителя с. Харківці Переяслав-Хм. р-ну Іщенка Степана Мусійовича. Дерево, олія, іконопис. 2 пол. ХІХ ст.

Св. Серафиму Саровському моляться про позбавлення від гріхів гордині, смутку та печалі.  Молитва святому зцілює хвороби ніг та органів дихання, зміцнює подружні стосунки, робить шлюб щасливішим, допомагає в розвитку бізнесу, за умови, що частина прибутків витрачатиметься на бідних та знедолених.

Головний зберігач фондів                                                                                                                           Катерина Прокопенко

Провідний зберігач сектора обліку музейних цінностей відділу науково-фондової роботи                          Олена Калінович