8 ВЕРЕСНЯ – СВЯТО ВОЛОДИМИРСЬКОЇ ІКОНИ БОЖОЇ МАТЕРІ. ІКОНА «ВОЛОДИМИРСЬКА» У ФОНДОВОМУ ЗІБРАННІ НІЕЗ «ПЕРЕЯСЛАВ»

Категорія: Історичний календар. Обрядовість Створено: Субота, 08 вересня 2018, 08:28

Володимирська ікона Божої Матері є однією з найбільш шанованих реліквій православної церкви. За переданням, цей образ був написаний св. Євангелістом Лукою на дошці від столу, за яким трапезували Спаситель, Матір Божа та св. праведний Йосип Обручник. Побачивши ікону, Богородиця промовила: «Отныне ублажат Мя вси роди, благодать Рождшегося от Меня и Моя с сим образом да будет».

У фондовій колекції НІЕЗ «Переяслав» знаходиться копія  Володимирської ікони Божої Матері кін. ХІХ – поч. ХХ ст. (інв. № І-445 КН-40389). Образ у дерев’яному окладі під склом, декорований позолоченою фольгою, з якої тиснені шати і тло ікони, а також в кутах утворені букети та німб навколо голів Матері Божої та Немовляти Ісуса Христа.

Віруючим, котрі звертаються до образу в молитві, Матір Божа допомагає знайти правильний шлях, прийняти вірне рішення, дає сил та наснаги у тяжкий період життя, зцілює від хвороб, зокрема, серцевих та очних, охороняє від ворогів, а також сприяє щасливому шлюбу.

Урочисте свято цієї ікони було встановлене 26 серпня / 8 вересня на честь чудесного визволення Богородицею Русі від нашестя Тамерлана (1395 р.). За Лаврентіївським літописом, завойовникові було сонне видіння: він побачив величну Діву в променистому сяйві, котра наказала йти геть із Русі. Прокинувшись у страху, Тамерлан спитав про значення сну, і йому відповіли, що осяйна Діва – це Матір Божа, велика Захисниця всіх християн. Тоді Тамерлан наказав полкам іти назад.

Володимирська ікона Божої Матері відноситься до найбільш ліричного з усіх іконографічних типів «Єлеуса» («Милостива», «Замилування»). Іконографічна схема містить дві фігури – Богородиці та Маляти Христа, прихилених один до одного ликами. Голова Марії схилена до Сина, а Він обіймає Матір ручкою за шию. Основна відмінність Володимирської ікони від інших типу «Єлеуса»: ліва ніжка Христа зігнута таким чином, що видно ступню («п’яточку»). У цій зворушливій композиції, крім прямого смислу, закладена глибока богословська ідея: Богородиця, яка обіймає Сина, символізує душу, яка знаходиться в тісному спілкуванні з Богом.

На сьогоднішній день Володимирська ікона Пресв. Богородиці розміщена в храмі-музеї Святителя Миколая в Товмачах при Третьяковській галереї.

В Україні теж є чудотворна ікона Божої Матері – Володимирська-Десятинна, яка знаходиться у Десятинному монастирі. Образ був написаний у 1998 р. у м. Берклі (США) художником і викладачем іконопису Олександром Хароном, використовувався як зразок для студентів іконописної школи у м. Сан-Франциско, з 2006 р.  перебуває в Україні. Ікона прославилася великою кількістю чудес та зцілень. Святковий день – п’ятниця Світлої седмиці.

Головний зберігач фондів                                                                             Катерина Прокопенко

Провідний зберігач сектора обліку музейних цінностей

науково-фондового відділу                                                                           Олена Калінович