У НАЦІОНАЛЬНОМУ ІСТОРИКО-ЕТНОГРАФІЧНОМУ ЗАПОВІДНИКУ «ПЕРЕЯСЛАВ» ВІДКРИЛАСЯ ВИСТАВКА АВТОРСЬКОЇ ЛЯЛЬКИ «КНЯГИНІ ТА КНЯЗІВНИ УКРАЇНИ»

У НАЦІОНАЛЬНОМУ ІСТОРИКО-ЕТНОГРАФІЧНОМУ ЗАПОВІДНИКУ «ПЕРЕЯСЛАВ» ВІДКРИЛАСЯ ВИСТАВКА АВТОРСЬКОЇ ЛЯЛЬКИ «КНЯГИНІ ТА КНЯЗІВНИ УКРАЇНИ»

Переяслав – одне з найдавніших та найбільших міст Київської Русі. Історія міста налічує понад 1000 років. У 1054 р. було створено Переяславське князівство і його першим князем став один із синів Ярослава Мудрого – Всеволод.

У Національному історико-етнографічному заповіднику «Переяслав» 7 червня 2024 року відкрилася виставка авторської ляльки «Княгині та князівни України». Дана виставка експонується у Меморіальному музеї Григорія Сковороди. Музей, розташований у будинку колишнього колегіуму у Переяславі, де у 1750–1751 рр. викладав український філософ Григорій Савич Сковорода. Організатори виставки: генеральний директор НІЕЗ «Переяслав» Олексій Лукашевич та старша наукова співробітниця науково-дослідного відділу історичного краєзнавства НІЕЗ «Переяслав» Наталія Ревега.

На виставці представлено понад 80 ляльок, які уособлюють княгинь та князівн України-Руси. Роботи виконали 50 майстринь з України та 3 із-за кордону, а саме з Норвегії, Бразилії та Канади.

На відкритті виставки виступив заступник генерального директора з науково-методичної роботи НІЕЗ «Переяслав», один із авторів книги «Переяславці княжої доби», професор Олександр Колибенко. Він розповів, що Переяславщина в усі історичні епохи постійно була в центрі подій, що відбувалися на території сучасної України. Її історію творили конкретні люди, що жили тут, чий життєвий шлях волею історичних обставин був пов’язаний з містом, що в усі часи носило оригінальну й горду назву – Переяслав (Переяславль, Переяславль Руський).

Найдавніші письмові джерела, що донесли до нас імена переяславців – це давньоруські літописи. В цих безцінних джерелах вітчизняної історії згадана певна кількість людей, які жили у Переяславі упродовж кінця Х – середини ХІІІ ст. Дійові особи нашої історії давньоруського часу, яких найчастіше згадують автори літописів – це князі. Князівська верства була найпривілейованішою верствою давньоруського суспільства, його лідером.

У період свого розквіту (ХІ–ХІІ ст.) давньоруський Переяслав був третім за значенням (після Києва та Чернігова) містом Руської землі, що визначалося його геополітичним становищем. Збудований великим київським князем Володимиром Святославичем на броді через р. Трубіж, неподалік від Зарубського броду на Дніпрі, Переяславль Руський став для багатьох руських князів обов’язковим етапом їх політичної кар’єри безпосередньо перед отриманням київського великокняжого престолу.

Переяславський княжий стіл був бажаним і престижним у середовищі провідної верстви тогочасного суспільства (політичної еліти Руської землі), як останній крок перед вступом до кола обраних – тих, кого проголошували великим київським князем на Великому Ярославовому дворі й інтронізували у св. Софії Київській. За майже два з половиною століття існування Переяславля Руського як центру Переяславської землі й князівства на його столі побувало 23 князя.

Зокрема, під час виступу Олександр Колибенко розповів про Гіту Вессекську – доньку останнього англосаксонського короля Гарольда Годвінсона, а з 1074 року дружину Володимира Всеволодовича Мономаха, мати Мстислава Великого. Дану ляльку створила куратор виставки пані Ніна Хаген (м. Осло, Норвегія). Також, Олександр Колибенко розповів присутнім про найвідомішу із жінок княжого походження з Переяславля Руського – доньку князя Всеволода Ярославича Янку Всеволодівну. Вона народилася близько 1068 р. Померла 3.11.1113 р. Канонізована православною церквою. У 1074 р. була заручена з візантійським царевичем Костянтином Дукою. Царевич загинув у битві з норманами при Діррахії у 1081 р. Шлюб не відбувся. Янка побувала у Візантії, після повернення з якої стала черницею. Всеволод Ярославич збудував для дочки Андріївський (Янчин) монастир, де її після смерті було поховано.

Старший науковий співробітник науково-дослідного відділу історичного краєзнавства НІЕЗ «Переяслав» Наталія Ревега власноруч створила та презентувала для виставки авторську ляльку Анна (Янка) Всеволодівна. Адже саме остання згадка у літописах про Янку Всеволодівну пов’язана з околицями Переяслава, а саме про Янчине сільце, назва якого вказує на його приналежність Янці Всеволодівні. Це сільце, очевидно, було подароване переяславським князем Всеволодом Ярославичем новонародженій князівні Янці (Іоанні) Всеволодівні, що підтверджує факт її народження саме у Переяславі.

Куратором виставки є пані Ніна Хаген (м. Осло, Норвегія). Спочатку майстрині ділилися світлинами своїх робіт у Фейсбуку на сторінках «Авторська лялька-мотанка» та «Українські ляльки мандрують світом», а у вересні 2022 року ляльки вирушили містами України. Дана виставка вже експонувалася у Національному заповіднику «Софія Київська», Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра», Острозькому замку, Дубенському замку, краєзнавчих музеях міст Рівне, Нетішин, Хмельницький, Трипільському етно-історичному комплексі, Волинському академічному обласному театрі ляльок у Луцьку, Кропивницькому.

Історія України сповнена багатьма звитяжними і трагічними сторінками. Ласкаво просимо до подорожі у добу Київської Русі (ІХ–ХІІІ століття). Спробуймо лялькою розказати про відомих нам київських князів та про жінок, пов’язаних із княжим життям та з історичним минулим нашої країни. Свої роботи зібрали найкращі лялькарки з усієї України, вони створили образи на основі вузлової ляльки і розповіли про історичні факти. Ляльки виконані не як історичні копії, а як стилізовані образи, засновані на власних дослідженнях.

Запрошуємо з 7 червня 2024 року до Переяслава, за 80 кілометрів від столиці, в Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав» відвідати виставку ляльок «Князівни та княгині України».

Старший науковий співробітник НДВ історичного краєзнавства                                                                                   Наталія Ревега