ЛІТЕРАТУРНА ГОДИНА З ТАРАСОМ ШЕВЧЕНКОМ

Категорія: Культурно-освітні заходи Створено: Середа, 11 березня 2020, 10:23

10 березня  2020 р. об 11.00 год.  у Музеї Заповіту Т. Г. Шевченка  у 8 залі відбувся культурологічний захід «Літературна година з Шевченком».

Метою заходу стало фахове ознайомлення студентів філологічного факультету педагогічного університету імені Г. Сковороди з виданнями методологічно оновленого шевченкознавства, контроверсійне сприйняття образу Кобзаря в сучасному соціокультурному просторі. Поряд з цим – популяризація серед відвідувачів Музею Заповіту Т. Г. Шевченка зразків новітньої шевченкіани, поглиблення інтересу до мистецтва слова та вшанування пам’яті генія українського народу. 

Учасниками дійства були студенти та викладачі педагогічного університету імені Г. Сковороди, учні 9-А та 11 класів загальноосвітньої школи № 2, ДПТНЗ «Переяслав-Хмельницький центр професійно-технічної освіти», музейні працівники, бібліотекарі, митці міста та громадськість Переяслава.

У 159-ті роковини від дня смерті Тараса  Шевченка згадали й пом’янули його світле ім’я.

Якою сьогодні бачиться постать Шевченка розповів доктора філологічних наук, професор Корпанюк Микола Павлович.

Найкраще пізнання поета – це чути його творчий голос. Вірші Тараса Шевченка прочитали: студентка педуніверситету Неля Трухан уривок із містерії  «Великий льох», студентка педуніверситету Борисова Поліна «Ми вкупочці колись росли», учениця 9-а класу загальноосвітньої школи № 2 Грицай Вікторія «У нашім раї на землі», учениця 9-а класу загальноосвітньої школи № 2 Ярема Вікторія «Якби ви знали паничі».

Свій вірш-посвяту Кобзареві «Пам’ятаймо й нині» озвучила студентка педагогічного університету Кириленко Дарина.

У Шевченка особливо тужливою була пісня про жіночу долю. Ліричний переклик з Шевченковою мелодикою має сучасна пісня лауреата Шевченківської премії Ігоря Поклада «Сіла птаха», яку  виконали учениці загальноосвітньої школи № 2 Юлія Брик та Братчик Альона.

Т. Шевченко  близький по духу й переяславському майстру поетичного слова Олегу Князенку, який книгу любить як красиву жінку. Тож він і розповів присутнім про свої напрацювання в шевченкознавстві та поділився задумами щодо реалізації нового проекту – написання та видання книг.  

Необхідним є дистанціювати образ Т. Шевченка від ідеологічних і побутовістських «налипань», зайняти духовний простір, витіснивши еклектику й одіозність різних домислів та інсинуацій. Відкриття усе нових і нових смислів у Шевченковій поезії є справою безкінечною. Результатами таких пошуків є книги, що прояснюють образ Кобзаря, підводять до розуміння істинного та правдивого в його житті та творчості. Але не весь масив літератури є якісним. Що ж найціннішого є в літературному шевченкознавстві, і як зорієнтуватись в книжковому масиві допомогла представлена виставка «Нетривіальні книги про Шевченка», яка була продемонстрована в рамках проведення заходу.

Шевченкознавчі книги багато чого проясняють, а от що відбувалось із Шевченком та навколо його імені цікаво художньо інтерпретувала Леся Українка у вірші «Легенда», про який поетеса в автографі зазначила – «На роковини Шевченка». На цій ноті захід добіг свого кінця. На завершення присутні зробили фото на згадку про відзначення  159-ої річниці від дня смерті Т. Г. Шевченка.

Старший науковий співробітник НДВ «Музей Заповіту Т. Г.Шевченка»               Павлик Н. М.