ЛЕКЦІЯ «УКРАЇНСЬКА ПИСАНКА»

Категорія: Культурно-освітні заходи Створено: Неділя, 22 квітня 2018, 11:05
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

 

19 квітня 2018 року для учнів 6-го класу Комунального закладу Київської обласної ради «Переяслав-Хмельницький ліцей-інтернат «Патріот»» завідувачем сектору «Музей М.М. Бенардоса» НІЕЗ «Переяслав» Віктором Ткаченком була прочитана лекція на тему «Українська писанка».

Лектор коротко ознайомив слухачів з історією використання яйця-писанки у віруваннях та обрядодійствах українців. Зазначивши, що керамічні вироби у формі яйця мають давнє походження, а віра в нього, як у симол, що пов'язує земнее життя і з потойбічним світом, існувала з найдавніших часів.

Писанка – декороване орнаментом за допомогою воску чи іншими техніками, двома або більше кольорами, яйце.

Гладкофарбоване або оздоблене візерунком яйце-писанка набуло символічного релігійно-обрядового значення ще задовго до прийняття християнства, його винекнення пов'язується з дохристиянським народним звичаєм зустрічі весни.

Після прийняття християнства як офіційної державної релігії, на Русі відбувся процес синкретизму: поєднання язичництва з християнством. Відтак орнаментоване яйце стало невід'ємною частиною найбільшого й найурочистішого християнського свята – Пасхи.

Лектор розповів про технологію виготовлення писанок, що для цього необхідно, які існують види великодніх яєць. Також він наголосив, що існують орнаментальні мотиви та регіональні особливості в орнаментації писанок.

Не оминув лектор і питання символіки та семантичного значення окремих мотивів, продемонстрував «великоднього голуба», який висів у хаті, на покуті від Великодня до Вознесіння.

Лекція супроводжувалася показом ілюстрацій та літератури з писанкарства.

На завершення, у бібліотеку ліцею-інтернату «Патріот» лектором В. Ткаченком було подаровано особисту монографію «Українське писанкарство кін. ХІХ –ХХ ст.».

Завідувач НДС «Музей М.М. Бенардоса», кандидат історичних наук, 

старший науковий співробітник                                                                                      Віктор Ткаченко